główny lekarz weterynarii
unsplash.com / fot. Markus Spiske
Autor Magdalena Więckowska - 15 Lutego 2021

Zdrowie bydła zagrożone telazjozą. Główny Lekarz Weterynarii ostrzega

Główny Lekarz Weterynarii, Bogdan Konopka, wystosował ważne pismo do lekarzy weterynarii wolnej praktyki - zaapelował, by zachowywać szczególne środki ostrożności i najwyższą uważność w przypadku podejrzeń telazjozy u bydła.

Pomimo tego, że telazjoza jest dla bydła groźną chorobą, to - jak podkreślił Główny Lekarz Weterynarii - nie jest zwalczana urzędowo, jak ma to miejsce w przypadku ptasiej grypy czy afrykańskiego pomoru świń.

Główny Lekarz Weterynarii o telazjozie

Telazjoza jest chorobą, która dotyka bydło nie od dziś, lecz Główny Lekarz Weterynarii zauważył, że coraz częściej pojawiają się informacje o zainfekowanych żubrach w Polsce. Niestety, choroba z łatwością przenosi się również na bydło domowe.

W swoim piśmie do Jacka Łukaszewicza, prezesa Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, Główny Lekarz Weterynarii napisał:

(...) zwracam się z prośbą o rozpowszechnienie informacji wśród lekarzy weterynarii wolnej praktyki, by podczas praktyki lekarsko-weterynaryjnej zwracali uwagę na objawy mogące nasuwać podejrzenie telazjozy u bydła, szczególnie podczas diagnozowania chorób oczu występujących u bydła. Ponadto proszę o rozważenie podjęcia działań prewencyjnych (odrobaczanie, informowanie posiadaczy bydła) w stadach bydła utrzymywanych na terenach graniczących z obszarami występowania żubrów.

Tragedia w Miesiączkowie: młody mężczyzna zajął się ogniem, wszystko na oczach ojcaTragedia w Miesiączkowie: młody mężczyzna zajął się ogniem, wszystko na oczach ojcaCzytaj dalej

Czym jest telazjoza?

Główny Lekarz Weterynarii poświęcił w swoim liście dużo miejsca na opis samej choroby. Napisał:

Telazjoza jest groźną i silnie inwazyjną chorobą powodowaną przez nicienie z rodzaju Thelazia. Nicienie te są przyczyną choroby oczu u domowych i dzikich przeżuwaczy w Europie, Azji, Afryce i
Ameryce Północnej. Nicienie z rodzaju Thelazia (o długości od 6 do 21 mm) umiejscawiają się w przewodach łzowych, w worku spojówkowym, pod trzecią powieką i na rogówce bydła i żubrów (również zebu, bizonów i bawołów). Choroba jest silnie inwazyjna, ponieważ przenoszona jest przez owady (muchy z rodziny Muscidae), których nie sposób wyeliminować ze środowiska.

Opisał również objawy typowe dla tej choroby:

U zarażonych zwierząt obserwuje się ostre zapalenie spojówek, łzawienie, obrzęk, nastrzykanie naczyń spojówki, światłowstręt, wysięk surowiczo-śluzowy przechodzący w ropny, w efekcie doprowadzający do zlepiania powiek. Pojawia się zmętnienie a następnie owrzodzenie rogówki. W wyniku wtórnych zakażeń bakteryjnych dochodzi do ropnego zapalenia gałki ocznej. Zaobserwować można również objawy ogólne, takie jak brak apetytu, niestrawności, chudnięcie zwierząt, a także rozdrażnienie i spadek wydajności mlecznej u krów. Brak leczenia lub zbyt późne jego rozpoczęcie może skutkować nieodwracalną utartą wzroku przez zwierzęta.

Pomimo łatwości, z jaką rozprzestrzenia się choroba, a także straszliwych konsekwencji niewłaściwej diagnozy, telazjoza nie jest zwalczana z urzędu. Jak napisał Bogdan Konopka, nie istnieje również wymóg rejestrowania przypadków zakażenia.

W konsekwencji brak też obowiązku monitorowania ewentualnych przypadków telazjozy u bydła w Polsce. Ważne jest, by weterynarze podczas kontroli zdrowia bydła, mieli na względzie charakterystyczne objawy telazjozy i mogli na czas pomóc zwierzętom.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: vetpol.org.pl

Następny artykuł