GLW - komunikat
Pxhere CC0 Domena publiczna
Autor Aneta Wasilewska - 8 Lutego 2021

Komunikat GLW ws. obowiązku hodowców i posiadaczy bydła, owiec i kóz

Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii poinformował hodowców i posiadaczy bydła, owiec i kóz o konieczności zgłaszana wszystkich przypadków padnięcia przeżuwaczy. Hodowcy zobligowani są do zgłaszania wszystkich przypadków, niezależnie od przyczyny padnięcia.

Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat w sprawie konieczności zgłaszania do właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii każdego przypadku padnięcia przeżuwaczy (bydła, owiec i kóz).

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii

W ostatnich dniach na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawiła się wiadomość od Bogdana Konopki, Głównego Lekarza Weterynarii.

- UWAGA !!! BARDZO WAŻNE!!!Szanowni Państwo, hodowcy, posiadacze i właściciele zwierząt. Przypominam, że zgodnie z art. 42 ust. 1a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt posiadacz zwierząt gospodarskich ma obowiązek natychmiastowego poinformowania właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii o każdym przypadku padnięcia bydła, owiec lub kóz - przypomina Bogdan Konopka.

Stracili blisko 150 krów. Rodzina z Wierzbowa do dziś nie zna przyczyny pożaruStracili blisko 150 krów. Rodzina z Wierzbowa do dziś nie zna przyczyny pożaruCzytaj dalej

Trzeba zgłaszać wszystkie przypadki bez względu na przyczynę

Co więcej, jak wynika z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii, obowiązek ten spoczywa na hodowcach i posiadaczach bydła, niezależnie od przyczyny padnięcia.

- Przepis ten nie uzależnia zgłoszenia, o którym mowa powyżej, od stanu zdrowotnego zwierząt oraz wystąpienia podejrzenia choroby zakaźnej w siedzibie stada. Należy zgłaszać wszystkie upadki przeżuwaczy, bez względu na przyczynę padnięcia bydła, owcy, kozy -dodaje Główny Lekarz Weterynarii.

- 1a. Posiadacz zwierząt gospodarskich natychmiast informuje powiatowego lekarza weterynarii o każdym przypadku padnięcia bydła, owiec lub kóz - brzmi art. 42 ust. 1a ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Cała ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt znajduje się >tutaj<.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii

Następny artykuł