GMO - zakaz
rolnikinfo.pl
Autor Aneta Wasilewska - 14 Listopada 2020

Kolejny apel do ministra rolnictwa. Tym razem pojawiła się prośba o 6-letnie odroczenie zakazu

Zakaz wykorzystywania pasz GMO obowiązywać ma już od początku przyszłego roku. W związku z nieuchronnie zbliżającym się terminem rolnicy i organizacje rolnicze zwracają się do ministra rolnictwa, by wprowadzić moratorium. Tym razem mowa o sześciu latach wstrzymania zakazu.

Stosowanie pasz GMO nie będzie możliwe od stycznia 2021 roku. Na skutki tej decyzji zwracają uwagę rolnicy i hodowcy drobiu, którzy z zaniepokojeniem patrzą na skutki, które mogą pojawić się, gdy już w życie wejdzie nowy zakaz. W ostatnich dniach wystosowano kolejny apel do ministra rolnictwa, by nie wprowadzać zakazu. Tym razem sześć kolejnych organizacji przyłączyło się do prośby.

Romans za kulisami Romans za kulisami "Rolnik szuka żony"? W sieci pojawił się zaskakujący wpis uczestniczki hitu TVPCzytaj dalej

Wniosek: odroczyć zakaz wykorzystywania pasz GMO o sześć lat

Sześć organizacji wystosowało do ministra rolnictwa wniosek o odroczenie zakazu, w którym mowa o wykorzystywaniu pasz GMO. Tym razem swój apel skierował: Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, Federacja Związków Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego oraz Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Wyżej wymienione organizacje wspólnie wnioskują o pilną nowelizację ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 269 z późn. zm.), w której zaznaczono, że z dniem 1 stycznia 2021 roku, obowiązywać zaczyna zakaz wytwarzania, wprowadzania do obrotu oraz stosowania w żywieniu zwierząt pasz GMO (tj. genetycznie zmodyfikowanych).

Zgodnie z wnioskiem, który wpłynął do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, organizacje apelują o wprowadzenie moratorium na minimum 6 lat. Co więcej, zaznaczono także, że należy równocześnie wprowadzić skuteczny program, który zajmie się wsparciem produkcji i przerobu rodzimego białka.

Skutki będą opłakane, ucierpi cała branża

Organizacje we wniosku zaznaczyły, że wprowadzenie w życie zakazu już od początku przyszłego roku odbije się na wszystkich. Skutki będą dotkliwe dla całej branży: hodowców drobiu, trzody chlewnej, a także bydła. Ale nie tylko. Wprowadzenie nowego zakazu wpłynie także między innymi na redukcje miejsca pracy

- Oznacza to także redukcję miejsc pracy. Wejście w życie zakazu doprowadzi do wzrostu kosztów wytwarzania pasz, co w konsekwencji spowoduje wzrost cen żywności. Brak możliwości stosowania komponentów wysokobiałkowych zahamuje popyt na produkowane przez polskich rolników zboża paszowe i pogorszy ich sytuację finansową. Krajowe produkty pochodzenia zwierzęcego zostaną zastąpione importowanymi – których jakość może być znacznie gorsza - zaapelowano.

Przedstawiciele organizacji przed wprowadzeniem w życie zakazu, zachęcają ministra rolnictwa do rozmów. Wszystkie wyżej wymienione organizacje deklarują, że są gotowe na prowadzenie dialogu, który, jak mają nadzieję, zakończy się ustaleniem, jak w przyszłości wprowadzić w życie zakaz, tak by nikt nie był na nim stratny.

- Deklarujemy dialog i gotowość do współpracy na rzecz wypracowania długofalowych rozwiązań wsparcia rozwoju produkcji białka rodzimego, które umożliwią stabilne funkcjonowanie podmiotów działających na rzecz rolnictwa i utrzymanie konkurencyjności polskiego rolnictwa - zaznaczno we wniosku.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Tak mieszka biskup na wsi: 21 hektarów i pałac za kilka milionów. Relacja rolnika
2. Tysiące Polaków ma go w swoich domach i traktuje za normę. Ale już niedługo będzie czekała ich surowa kara
3. Dobra wiadomość dla milionów Polaków. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Internauci w mocnych słowach o Andrzeju i Gienku z Internauci w mocnych słowach o Andrzeju i Gienku z "Rolnicy. Podlasie". Nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Kolejne apele wypłyną decyzję w ministerstwie?

Jeszcze w październiku Izba Gospodarcza Handlowców Przetwórców Zbóż i Producentów Pasz zaapelowała do premiera z podobnym wnioskiem, o czym pisaliśmy już wcześniej. Tak samo, jak w przypadku wniosku sześciu organizacji, wskazywano, że skutki zakazu odbiją się na całej branży, na co dziś polskie rolnictwo nie może sobie pozwolić.

Wraz ze zbliżającym się terminem wejścia w życie zakazu, pojawia się coraz więcej głosów, by kolejny raz odroczyć sprawę. Możliwe, że kolejny apel wpłynie na podjęcie kroków w celu wprowadzenia moratorium. Niestety, na zmianę decyzji zostało już niewiele czasu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dodaj do syropu z cebuli 1 składnik. Wzmocnisz jego działanie i pozbędziesz się uciążliwej dolegliwości
  2. Oddała dziecko do adopcji. 45 lat później jeden telefon sprawił, że nie potrafiła myśleć już o niczym innym
  3. Wielkie pieniądze idą do rolników. Internauci zdają relację
  4. Policja ścigała ciągnik napakowany ludźmi. Nie do wiary, kim był jeden z nich
  5. Awantura i wielka blokada mleczarni trwały kilkanaście godzin. Na miejscu pojawili się górale i policja
  6. PILNE: Andrzej Duda przeciwko "piątce dla zwierząt". Z ust prezydenta padły mocne słowa. "Absolutnie nie zgadzam się z tą ustawą"
  7. Justyna Żyła zmartwiła tysiące Polaków. Tym razem nie chodzi o Piotra Żyłę, zaczęło się od zdjęcia bez ubrań (FOTO)

Źródło: Cenyrolnicze, Farmer

Następny artykuł