gołąb
pxfuel.com
Autor Magdalena Więckowska - 19 Października 2020

Znacie rasę gołębia ze zdjęcia? Jest prawdziwą perełką, budzi zachwyt wśród sąsiadów

Gołąb jest jednym z najbardziej popularnych zwierząt na wsi i w mieście. Istnieje między tymi dwoma lokalizacjami ogromna różnica, ponieważ gołębie miejsce - w odróżnieniu od tych na wsi - uznawane są za szkodniki i przenosicieli różnych chorób. Osoby mieszkające na co dzień na wsi często mogą obserwować gołębie, których wygląd potrafi zaprzeć dech w piersiach. Nie są to bowiem zwykłe gołębie pocztowe, ale prawdziwe ptasie gwiazdy.

Gołąb, którego widok zawsze robi wrażenie na osobach niewyspecjalizowanych w ornitologii, jest pawik. Istnieje wiele odmian pawików, ale mało kto wie, że jest to bardzo stara rasa gołębi.

Gołąb z pawim ogonem

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech gołębia pawika jest - jak mówi sama nazwa rasy - jego ogon, który wyglądem przypomina ogon pawia. Niezwykła budowa kupra powoduje, że pióra na ogonie są postawione niemal pionowo, tworząc piękną rozetę piór. Zależnie od odmiany można spotkać pawiki, które mają “koronę” z piór na tylnej części głowy (podobnie jak gołębie jak gołębie jaskulaki) lub ozdobne “kapcie” z piór na łapkach. Występują w wielu odmianach barwnych, ale wiele osób twierdzi, że pawiki najpiękniej prezentują się w barwach czarnej i białej.

Starożytne zwierzę godne bogów

Co ciekawe, pawik pojawił się naprawdę wcześnie wśród udomowionych przez człowieka gołębi. Badania archeologiczne prowadzone nad kulturą asyryjską nie pozostawiają wątpliwości, że zwierzę to cieszyło się szczególną estymą w tamtejszym społeczeństwie. Dowód? Wśród wykopalisk na terenie ówczesnej Asyrii archeologowie odkryli posążek bogini, która trzyma na ramieniu gołębia, który łudząco przypomina rzeczonego pawika. Rzeźba ta pochodzi sprzed 2 tysięcy lat przed naszą erą. Historia gołębi i ich hodowli zdradza, że na terenie Europy ta odmiana gołębi pojawiła się natomiast dość późno, bo dopiero około 1600 roku. Pawiki również dziś cieszą się wielką popularnością wśród hodowców gołębi. Budzą powszechny zachwyt swoim niecodziennym i pięknym wyglądem.

Następny artykuł