Grunty rolne - rolnicy
Kadr z programu "Teleskop" TVP3 Poznań
Autor Aneta Wasilewska - 6 Stycznia 2021

Rosną problemy z gruntami rolnymi w Polsce. Dane GUS wskazują jednoznacznie

Problem zakwaszenia gruntów rolnych jest coraz większy. Niestety, proces postępuje i stanowi powód do niepokoju. Zwiększone zakwaszenie gleby będzie sprzyjać mniejszym plonom degradacji terenów rolniczych, a także i zanieczyszczeniu wód gruntowych. Jest Jenakiem sposób, by temu przeciwdziałać.

Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego, aż 69 procent gruntów rolnych w Polsce jest silnie zakwaszonych.

Problemy z gruntami rolnymi w Polsce

Głównym powodem zakwaszenia jest przede wszystkim klimat. Do zakwaszenia dochodzi w miejscach, gdzie występuje przewaga opadów nad parowaniem, a woda wypłukuje z gruntu wapń i magnez. Niestety, i ludzie mają swój udział w zakwaszaniu gruntów rolnych.

Chodzi o gospodarstwa, w których stosowane są nawozy azotowe. Jedną ze skutecznych metod na walkę z kwaśnością gleby jest wapniowanie.

- Pozbywamy się dlatego zakwaszania, żeby nawozy, które wysiewamy, łatwej się rozkładały i były łatwiej przyswajalne dla roślin. Mniej nawozów możemy stosować wtedy, gdy ziemia jest niezakwaszona - przekazał w rozmowie z TVP3 Poznań, Wiesław Sałkiewicz, rolnik z Poznania.

Gienek i Andrzej z Gienek i Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" zwrócili się do fanów. Liczy się każda pomocCzytaj dalej

Jednak warto pamiętać, ze nawozy, których nie są w stanie zagospodarować rośliny, przedostają się do wód gruntowych i tym samym zanieczyszczają jeziora i rzeki.

Pomoc z ARiMR

Właśnie, by zaradzić problemom Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wsparcie finansowe dla inwestycji, które będą chronić wodę przed zanieczyszczeniem azotanami.

- Mogą z tego skorzystać rolnicy, którzy w najbliższym czasie planują budowę płyt do przechowywania odpadów stałych, nawozów naturalnych, bądź też zbiorników na nawozy płynne - dodała Bernadeta Wenzel z Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.

Co więcej, zgodnie z informacjami przekazanymi przez ARiMR na jedno gospodarstwo rolne przypadać będzie maksymalnie 100 tysięcy złotych dofinansowania. Warto pamiętać, że wnioski o pomoc finansową na inwestycje w tym zakresie, można składać jedynie do 26 lutego bieżącego roku.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: TVP3 Poznań

Następny artykuł