Grzegorz Puda - emerytura rolnicza
Kadr z programu TVP1 "Tydzień"
Autor Aneta Wasilewska - 1 Lutego 2021

Puda w TVP o emeryturach rolniczych. Potwierdził ostatnie informacje

Na antenie TVP1 szef resortu rolnictwa potwierdził ostatnie informacje w sprawie zmian, które szykują się w emeryturach rolniczych. Podczas rozmowy Grzegorz Puda zapowiedział, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad ustawą o rodzimych gospodarstwach rolnych. -- Chcemy, by małe i średnie gospodarstwa rolne były tymi, które odczują rzeczywiste wsparcie państwa - przekazał Puda.

31 stycznia bieżącego roku Grzegorz Puda był gościem w programie "Tydzień". Minister rolnictwa na antenie TVP1 był pytany o główne cele ustawy, nad którą właśnie trwają prace. Mowa o ustawie o rodzimych gospodarstwach rolnych. Szef resortu wyznał, jak ważne jest to, by przede wszystkim doprowadzić do upodmiotowienia gospodarstw rolnych.

Grzegorz Puda o emeryturach rolniczych

Przypomnijmy, na początku zeszłego tygodnia Grzegorz Puda o zmianach w emeryturach rolniczych mówił już podczas spotkania z Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność”, o czym więcej można przeczytać >tutaj<. Na antenie TVP1 szef resortu dąży do rozwiązania problemów, z jakimi od lat zmagają się rolnicy.

- Chcielibyśmy, aby te problemy, które były dotychczas związane np. z przekazywaniem spadku czy sprawami dziedziczenia były rozwiązane tak, aby rolnik, który chce przejść na emeryturę, nie musiał przepisywać gospodarstwa - przekazał Grzegorz Puda.

Razem przekroczyli skalę alkomatu. Dwóch traktorzystów stanie przed sądemRazem przekroczyli skalę alkomatu. Dwóch traktorzystów stanie przed sądemCzytaj dalej

Co więcej, szef resortu podkreślił, jak ważne jest, by rolnicy otrzymywali emeryturę.

- Istotnym jest, by rolnicy, który zapracowali swoją ciężką pracą przez wiele lat na swoją emeryturę, otrzymywali tę emeryturę niezależnie od tego, czy to gospodarstwo dalej będzie w ich rękach, czy w rękach ich spadkobierców, ich dzieci. (...) Chcemy, by ta ustawa wprowadziła rozwiązania ułatwiające dochodzenie roszczeń związanych przede wszystkim z tym postępowaniem, prowadzeniem gospodarstw rolnych - zanzaczył.

Sprawa małych i średnich gospodarstw

Zdaniem ministra ważne jest, "by rolnik stał się doceniony"

- Chcemy, by małe i średnie gospodarstwa rolne były tymi, które odczują rzeczywiste wsparcie państwa - przekazał szaf MRiRW.

Jak przekazał Puda, istotne jest, by wszyscy, którzy prowadzą gospodarstwa rolne, mieli pewność, że ustawa zabezpiecza ich własny interes. Minister rolnictwa podczas rozmowy zwrócił także uwagę na problem nieuzasadnionych podziałów rodzimych gospodarstw rolnych. W nowej ustawie mają się znaleźć się także zapisy, które zachęcać będą młodych do zakładania rodziny na wsi.

- Priorytetem jest, żeby gospodarstwo rolne miało swojego następcę, dlatego ważne jest, żeby zachęcać młodych do pozostania na wsi - dodał Puda.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Portal Spożywczy, PAP

Następny artykuł