grzegorz puda
Piotr Molecki/East News
Autor Magdalena Więckowska - 3 Lutego 2021

Grzegorz Puda o młodzieży z miast: "pokolenie bez wartości". Zapowiedział zmiany na wsi

Grzegorz Puda, szef resortu rolnictwa, 2 lutego 2021 roku był gościem TVP Info. Na antenie zapowiedział ważne zmiany na wsi, m.in. dotyczące paszportyzacji żywności, rozwoju przetwórstwa i skracania łańcuchów dostawy żywności.

Co więcej, Grzegorz Puda pokusił się o porównanie młodzieży miejskiej z młodzieżą wychowującą się na wsiach, stwierdzając, iż ta pierwsza jest pokoleniem dobrobytu, tak często wychowywanym bez wartości.

Zapowiedzi Grzegorza Pudy

W pierwszej części swojego wystąpienia na antenie TVP Info obecny szef resortu rolnictwa skupił się na omówieniu sytuacji polskiego rolnictwa i przedstawieniu zmian, jakie mają nadejść w sektorze w najbliższym czasie.

Grzegorz Puda wyraził, iż sektor przetwórstwa w naszym kraju powinien się rozwijać, a łańcuchy dostaw żywności - skracać. W TVP Info powiedział:

- Polska ma zaledwie 5 proc. przetwórni zatrudniających 9 proc pracowników w skali Unii Europejskiej. Niestety, te długie łańcuchy dostaw to słaby punkt, dlatego jak najszybciej musimy skierować swoje działania na odbudowę przetwórstwa w Polsce, także na rynkach lokalnych i ułatwić przetwórcom dostęp do tych rynków.

Rolnik nie chciał oddać swojej ziemi pod gazociąg. Zatrzymała go policjaRolnik nie chciał oddać swojej ziemi pod gazociąg. Zatrzymała go policjaCzytaj dalej

Jakie działania mają pomóc w zniwelowaniu opisywanych problemów? Ma to być przede wszystkim paszportyzacja polskiej żywności. Kolejną kwestią poruszoną przez ministra rolnictwa była ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych, przygotowywana aktualnie przez resort.

Jej celem jest pomoc w prowadzeniu działalności rolniczej w przypadku młodych osób, a w kwestii emerytów ma umożliwić dalszą pracę w gospodarstwie. Jak wyraził Grzegorz Puda, resort rolnictwa chce objąć ochroną rodzinne gospodarstwa rolne w przypadku egzekucji, tak, by komornik nie był uprawniony do konfiskaty kluczowych środków produkcji.

Inną kwestią, której dotyka przygotowywana ustawa, jest uniemożliwienie wielkim sieciom handlowym oszukiwanie rolników. Dodatkowo najnowsze zapisy mają objąć ochroną rolników na wypadek wystąpienia klęsk żywiołowych.

Krytyka miasta na rzecz wsi

Poza zapowiedziami na rzecz rolników, minister rolnictwa Grzegorz Puda nie omieszkał odnieść się do oceny ludzi mieszkających w mieście i na wsi. Jak powiedział, ważne jest podkreślenie rangi zawodu rolnika. Odniósł się przez to do młodzieży z miast w bardzo krytyczny sposób:

– Warto powiedzieć, że to mleko nie bierze się z kartonu, jak wiele młodych ludzi w miastach do dzisiaj uważa. To pokolenie dobrobytu, tak często wychowywane bez wartości, jest coraz słabsze i pokazała to pandemia. Tu szanowni państwo wygrywa wieś. Tych dzieci w tych szkołach, dzieci w rodzinach rolniczych uczone są pracy, odpowiedzialności, obowiązkowości, są, można powiedzieć, dużo bardziej odporne na stres, dużo bardziej zaradne i są zdrowsze. Efekt jest taki, że to właśnie one będą kiedyś tymi najbardziej pożądanymi kandydatami na rynku pracy.

Wśród Polaków, słyszących podobne uogólnienie, zawrzało od emocji. W mediach społecznościowych pojawiają się krytyczne wobec ministra posty, zawierające dopisek Nie jestem ze wsi. Przepraszam, który opatrzony jest hasztagiem #LogikaPudy.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: cenyrolnicze.pl, topagrar.pl, TVP Info

Następny artykuł