Grzegorz Puda - sektor mleczarski
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi/ Twitter
Autor Aneta Wasilewska - 23 Stycznia 2021

Grzegorz Puda zapowiedział nową ustawę. "Wzmocnienie nie odbędzie się kosztem dużych"

Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi wczoraj wziął udział w konferencji „Ocena skutków Strategii Od Pola do Stołu dla sektora mleczarskiego”, które zostało zorganizowane przez Polską Izbę Mleka. Minister zapewnia, że sektor mleczarski jest liderem postępu technicznego. Co więcej, szef MRiRW zdradził, czego przedstawiciele sektora mogą oczekiwać w najbliższym czasie, chodzi o ustawę o spółdzielczości.

- Strategia „Od Pola do Stołu” stwarza szansę dogonienia tego, co dzieje się w krajach zachodnich Wspólnoty. W tym kontekście trzeba zauważyć, że mleczarstwo jest liderem zarówno w produkcyjności, jak i eksporcie. Jako minister chcę służyć Państwu pomocą, chociażby w otwieraniu nowych rynków międzynarodowych - przekazał wczoraj Grzegorz Puda.

Grzegorz Puda zapowiada nową ustawę

Podczas spotkania minister zaznaczył, że sektor mleczarski jest liderem postępu technicznego.

- W nowym PROW będziemy chcieli skierować znaczne środki na przetwórstwo, dlatego zachęcam do konsultacji i przesyłania swoich uwag bezpośrednio do ministerstwa rolnictwa - apelował.

Co więcej, Puda jest przekonany, że dziś konieczne jest wprowadzenie nowej ustawy.

Obrazy RolnikINFO"Mamy dla was dobrą i złą wiadomość". Gienek i Andrzej zwrócili się do fanówCzytaj dalej

- Spółdzielczość ma w mleczarstwie kluczowe znaczenie, dlatego uważam, że konieczna jest nowa ustawa, która będzie odpowiadała wyzwaniom współczesności. Będę chciał te propozycje szeroko konsultować z całym środowiskiem mleczarskim i spółdzielczym, do czego zapraszam już teraz - dodał.

Sektor mleczarski jednym z priorytetów w nowej WRP

- Chcemy wzmocnić rolę małych i średnich gospodarstw, gdyż obecnie w pozycji uprzywilejowanej są gospodarstwa duże. Równocześnie chcę zastrzec, że to wzmocnienie nie odbędzie się kosztem dużych - zaznaczył.

Grzegorz Puda podczas spotkania dodał, że sektor mleczarski będzie priorytetowo traktowany w ramach proponowanych zmian WPR.

- Z racji roli mleczarstwa dla zintegrowanego rolnictwa, sektor jest i będzie priorytetowo traktowany w ramach proponowanych zmian WPR. Zapewniam o mojej otwartości na dialogi i chęci pomocy w rozwiązywaniu wszystkich problemów tej branży - zapewniał Puda.

Na spotkaniu Polska Izba Mleczarska poinformowała, że zlecieli wykonania badania, które dotyczy wpływu na strategię "Od Pola do Stołu" na rozwój sektora mleczarskiego. Jak wiadomo, badanie zostanie sfinansowanie z Funduszu Promocji Mleka, a jego autorami są tacy eksperci, jak: dr Piotr Szajner, prof. dr hab. Andrzej Babuchowski, prof. dr hab. Hanna Górska-Warsewicz oraz Joanna Nowak.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: GOV

Następny artykuł