grzegorz puda
unsplash.com / fot. David Edkins
Autor Magdalena Więckowska - 23 Lutego 2021

Minister rolnictwa o "piątce dla zwierząt": "Nie wiem, jakie będą jej dalsze losy"

Grzegorz Puda został zapytany na antenie Polskiego Radia 24, jaka przyszłość czeka projekt ustawy o ochronie zwierząt. Nowelizacja zwaną "piątką dla zwierząt" wzbudziła wielkie emocje wśród rolników, lecz obecnie informacje na jej temat ucichły.

Szef resortu rolnictwa, Grzegorz Puda, stwierdził w wywiadzie, iż nie wie, jakie będą dalsze losy projektu, który wzbudził tak wiele kontrowersji w polskim społeczeństwie.

Grzegorz Puda o "piątce dla zwierząt"

Piątka dla zwierząt jest jednym z projektów, który uwypuklił głębokie podziały w polskim społeczeństwie: obrońcy zwierząt oraz rolnicy i hodowcy zwierząt stanęli po dwóch stronach politycznej barykady.

W pewnym momencie partia rządząca zdecydowała się odłożyć procedowanie piątki dla zwierząt do sejmowej zamrażarki. Decyzja ta została podjęta po odrzuceniu projektu przez Senat i protestach rolników.

O losy piątki dla zwierząt w Polskim Radiu 24 został zapytany aktualny minister rolnictwa, Grzegorz Puda. Szef resortu odpowiedział:

Emilka z Emilka z "Rolnicy. Podlasie" podzieliła się radosną nowiną. Rolniczka spodziewa się dzieckaCzytaj dalej

- W przypadku "piątki dla zwierząt" sytuacja bardzo się zmieniła. Jeżeli chodzi o fermy zwierząt futerkowych, teraz mamy do czynienia z zagrożeniem zdrowia. Nie ma więc już mowy o dobrostanie czy ekonomii, bo przecież chodzi o życie ludzi.

Podejrzenia Konfederacji i wielka niewiadoma

Grzegorz Puda podczas radiowego wywiadu odniósł się do przyszłości piątki dla zwierząt:

- Sam nie wiem, jakie będą jej dalsze losy. Wielu polityków próbuje na niej zbijać kapitał polityczny - tak samo jest z Konfederacją. Straszy rolników nieprawdziwymi informacjami.

Wiadomo, że Konfederacja zapowiedziała konferencję prasową przed gmachem resortu rolnictwa. Ma się ona odbyć we wtorek 23 lutego, a jej temat przewodnim będzie właśnie piątka dla zwierząt. Partia twierdzi, iż projekt będzie uchwalony skrycie i wejdzie w życie tylnymi drzwiami.

Na obecną chwilę o piątce dla zwierząt ze strony obozu rządzącego jest cicho. Wiadomo jednak, iż MSWiA przygotowało projekt ustawy dotyczącej zwierząt w służbach. Grzegorz Puda w wywiadzie radiowym powiedział:

- MSWiA tworzy ustawę regulującą kwestię emerytur dla zwierząt w służbach mundurowych, kwestia uboju rytualnego staje się dyrektywą unijną, w związku z tym, że toczą się rozmowy nad rozszerzeniem definicji dobrostanu, do którego będzie się zaliczać również sposób uboju.

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że w obliczu problemów z pandemią koronawirusa i rosnących wyzwań na tym polu, procedowanie piątki dla zwierząt siłą rzeczy zostało odsunięte na dalszy plan.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: agropolska.pl

Następny artykuł