
Grzegorz Puda o emeryturach rolniczych. Minister zapowiada zmiany
Grzegorz Puda podczas spotkania z Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” zabrał głos w spawie emerytur rolniczych. Jak się okazuje, minister rolnictwa przekazał, że zapis dotyczący przekazywania ziemi rolnej w zamian za świadczenie zostanie zawarte w przygotowywanej ustawie.
Spotkanie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” razem z Grzegorzem Pudą, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi odbyło się 26 stycznia bieżącego roku. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez NSZZ RI „Solidarność” po spotkaniu można wysnuć bardzo korzystne dla rolników wnioski.
- Likwidacja wymogu przekazywania ziemi rolnej za emeryturę zgodnie z postulatem NSZZ RI „Solidarność”, konieczność wydłużenia funkcjonowania ustawy o wstrzymaniu sprzedaży państwowej ziemi, stworzenie rolnikom indywidualnym możliwości wydłużenia spłaty kredytów za zakup ziemi, konieczność uskutecznienia mechanizmów oddłużenia gospodarstw rolnych, kwestia tzw. dwuzawodowstwa, tuczu przemysłowego oraz konieczność wsparcia małych, oraz w szczególności średnich gospodarstw rodzinnych produkujących na rynek - informuje NSZZ RI „Solidarność” o najważniejszych aspektach rozmów.
Konieczne jest szersze wsparcie dla rolników
Na spotkaniu z ministrem rolnictwa rozmawiano także na temat bieżącej sytuacji rolników. Jak zauważyli przedstawiciele Związku, w obecnej sytuacji konieczna jest szersza pomoc dla rolników. Zaproponowano by zostali objęci tarczą antykryzosyową, ze względu na to, z jakim trudnościami muszą się mierzyć w związku ze wciąż zamkniętą branżą HORECA, która dla wielu rolników może być jedynym odbiorcom produktów.
Jedną z ważnych kwestii, które zostały poruszone podczas spotkania, był także obrót ziemią rolną w kontekście do zapowiadanej nowelizacji ustawy. Mowa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. W propozycjach Związku zawarto:
- wydłużenie okresu wstrzymania sprzedaży w stosunku do propozycji zawartej w projekcie ww. ustawy – z 5 do 10 lat,
- pozostawienie na dotychczasowym poziomie 2 ha powierzchni nieruchomości rolnych, wobec których wstrzymanie sprzedaży nie będzie miało zastosowania,
- możliwość odroczenia spłaty kredytów na zakup ziemi i wydłużenie okresu spłaty do 25 lat,
- możliwość odkupu przez KOWR na wniosek rolnika nieruchomości rolnej będącej przedmiotem kredytu na zakup ziemi z możliwością jej dzierżawienia przez rolnika,
- wprowadzenie zapisu, na podstawie którego w wypadku wpływu do KOWR wniosku zbywcy na wyrażenie zgody na zbycie na rzecz podmiotu, który nie jest rolnikiem indywidualnym prawo pierwszeństwa w zakupie przedmiotowych gruntów przysługiwało KOWR oraz przywrócenie zapisu, iż potencjalny nabywca nieruchomości rolnej (podmiot) musi dać rękojmię należytego prowadzenia gospodarstwa.
System rolniczego ubezpieczenia społecznego
Natomiast jeżeli chodzi o system rolniczego ubezpieczenia społecznego, związek zwrócił uwagę na ważną kwestię dotyczącą emerytur rolniczych.
- Związek przekazał ministrowi projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników autorstwa NSZZ RI „Solidarność” likwidujący konieczność przekazywania ziemi w zamian za pełną emeryturę rolniczą. Projekt ten był wcześniej przedkładany m.in. premierowi RP oraz Prezydentowi Andrzejowi Dudzie i jest przedmiotem umowy programowej podpisanej pomiędzy Prezydentem a NSZZ RI „Solidarność” w dniu 22 czerwca 2020 roku w Wierzchosławicach, gdzie Prezydent zobowiązał się do inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie - przekazano.
Zgodnie z informacjami, którymi podzielił się Związek, minister rolnictwa i rozwoju wsi zapowiedział, że zapis o konieczności przekazywania ziemi za emeryturę zostanie zawarty w ustawie o rodzimych gospodarstwach rolnych.
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
- Razem przekroczyli skalę alkomatu. Dwóch traktorzystów stanie przed sądem
- Już w poniedziałek rozpocznie się nabór wniosków. Rolnicy mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy
- Dwie kobiety oskarżone o wyłudzenie unijnych dopłat. ARiMR wypłaciło jednej z nich 300 tys. zł
Źródło: Solidarnoscri