gus
unsplash.com / fot. Dylan de Jonge
Autor Magdalena Więckowska - 29 Grudnia 2020

GUS podał aktualne ceny gruntów w Polsce. Duża rozpiętość kwot w kraju

GUS zbiera informacje dotyczące wszelakich aspektów działalności Polaków w kraju. Dotyczy to również cen gruntów ornych. Informacje mogą być bardzo interesujące dla rolników, gdyż dane mogą okazać się pomocne przy staraniu się o kredyty.

GUS poinformował, że średnia cena gruntu rolnego w naszym kraju oscyluje około 48 tysięcy złotych.

GUS i dane na temat gruntów rolnych

Nie od dziś wiadomo, że inwestycja w nieruchomości jest jednym z bardziej stabilnych sposobów lokowania pieniędzy. Kompletnie inaczej ma się jednak rzecz z budynkami, a inaczej z gruntami rolnymi.

Dane dotyczące rynku ziemi są ważnym wskaźnikiem dla rolników - nawet kiedy nie planujemy sprzedawać czy kupować gruntów, warto być świadomym, w jaki sposób kształtuje się krajowy rynek.

Główny Urząd Statystyczny monitoruje fluktuacje cen w tym zakresie, a najnowsze dane obowiązują od 9 października 2020 roku. Opierają się na cenach gruntów rolnych przy kupnie i sprzedaży w drugim kwartale bieżącego roku.

Tajemniczy pożar w gminie Kurzętnik. Syn rolnika popchnął strażaka w akcjiTajemniczy pożar w gminie Kurzętnik. Syn rolnika popchnął strażaka w akcjiCzytaj dalej

Kwoty te są istotne m. in. z punktu widzenia banków, gdy rolnicy starają się o kredyty. Średnia cena, jaką płaciło się za grunt orny w 2020 roku to 48 096 złotych.

Średnie kwoty gruntów w 2020 roku

Należy pamiętać, że w porównaniu do osobistych doświadczeń w kwestii wyceny gruntów średnie kwoty mogą mieć kompletnie inną wartość. Na tym jednak polega obliczanie średniej - a warto pamiętać, że na terenie Polski rozpiętość cenowa gruntów rolnych jest naprawdę pokaźna.

Jak podaje portal farmer.pl najwięcej płaci się w Wielkopolsce (63 401 zł), a najmniej - na Podkarpaciu (28 613 zł).

Grunty można podzielić cenowo również ze względu na ich klasy - I, II, III a oraz pastwiska klas I i II kosztowały w 2020 roku średnio 60 490 złotych. Nie będzie niespodzianką stwierdzić, iż najwyższe ceny w tym przedziale odnotowała ponownie Wielkopolska (84 927 zł). Najniższy pułap cenowy zaobserwowano w województwie lubuskim (37 143 zł).

Za grunty średnie, czyli klas III b, IV oraz łąki z pastwiskami klasy III i IV przyszło rolnikom płacić średnio 49 674 zł. Liderem znów okazała się Wielkopolska (66 181 zł), na ostatnim miejscu wśród wszystkich województw znalazło się Podkarpacie (26 541 zł).

Najsłabsze grunty - czyli klasy V, VI, łąki i pastwiska klasy V i VI - najdrożej przedstawiały się znowu w województwie wielkopolskim (średnio 45 431 zł), a najtaniej w województwie świętokrzyskim (średnio 19 833 zł).

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł