Helmut Claas
unsplash.com / fot. PhotographyCourse
Autor Magdalena Więckowska - 7 Stycznia 2021

Nie żyje rolnik i założyciel sławnej marki ciągników. Ogromna strata dla świata rolnictwa

Helmuta Claasa żadnemu miłośnikowi maszyn rolniczych przedstawiać nie trzeba: trudno bez niego byłoby wyobrazić sobie istnienie i kształt jednej z najpopularniejszych maszyn rolniczych. Niestety, dla świata techniki i rolnictwa rok 2021 rozpoczął się bardzo smutno - Helmut Claas odszedł 5 stycznia w wieku prawie 95 lat.

Helmut Claas był m.in. partnerem zarządzającym, przewodniczącym rady nadzorczej i przewodniczącym komitetu akcjonariuszy Grupy Claas. To jednak nie koniec jego osiągnieć życiowych - niemiecki przedsiębiorca był niezwykle inspirującym człowiekiem, który wyróżniał się kreatywnością i oryginalnością postrzegania świata.

Odszedł Helmut Claas

Legenda techniki maszyn rolniczych urodziła się 16 lipca 1926 roku w Harsewinkel. Jego życie od samego początku związane było z maszynami: jego rodzice byli odpowiedzialni za niewielką firmę, która produkowała maszyny rolnicze. To najprawdopodobniej tam mały Helmut odkrył swoje powołanie i zamiłowanie do maszyn i rolnictwa.

Helmut Claas ukończył m.in. szkolenie na montera maszyn, pracował w fabrykach obróbki metali, a jako kierunek studiów wybrał odlewnictwo. Widać zatem, że cała jego późniejsza kariera w firmie Claas była podparta dogłębną wiedzą od postaw powstawania maszyn.

Ponadto Helmut Claas ukończył studia na kierunku rolnictwo w Paryżu, po czym zainicjował swoją działalność w biznesie. Na początek tej przygody wybrał Francję, gdzie założył firmę Claas. Na przestrzeni lat przechodziła one różne fazy rozwoju, by obecnie funkcjonować pod nazwą Claas France SAS. Później mężczyzna powrócił do rodzinnych Niemiec, by rozpocząć pracę w rodzinnej firmie.

Rozpocznie się już na początku kwietnia. Rolnicy muszą się przygotować na kolejny spisRozpocznie się już na początku kwietnia. Rolnicy muszą się przygotować na kolejny spisCzytaj dalej

O życiu Helmuta Claasa

Przez całe życie w sercu Helmuta Claasa znajdowało się specjalne miejsce dla technologii i rolnictwa. Umiejętnie połączył te dwie dziedziny - wkrótce został dyrektorem zarządzającym rodzinnej firmy.

Z czego najbardziej będziemy pamiętać niemieckiego innowatora? To dzięki jego kierownictwu powstał jeden z najmocniejszych kombajnów na świecie - model Lexion, który był jednocześnie kompletnie innowacyjnym pomysłem technologicznym na rynku w tamtym czasie. Nie da się nie wspomnieć o samojezdnej sieczkarni Jaguar i ciągnika Xerion.

Innym krokiem milowym, który stał się znakiem rozpoznawalnym Helmuta Claasa było przejęcie produkcji ciągników od francuskiego Renault. Kolejne zakłady produkcyjne powstały także w Chinach, USA i Rosji.

Helmut Claas otrzymał szereg wyróżnień za swoje osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa i techniki. W 2017 roku otrzymał Medal Diesla od Niemieckiego Instytutu Wynalazczości, a w 2013 roku stał się członkiem Hall of Fame American Equipment Manufacturers.

Jeszcze wcześniej, bo w 2009 roku Uniwersytet Goryaczkina w Moskwie nadał mu tytuł profesorski, a Francja nobilitowała go do rangi kawalera francuskiej Legii Honorowej. Niemiec otrzymał również tytuł doktora honoris causa na uniwersytetach w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Bułgarii i na Węgrzech.

Pomimo tych prestiżowych nagród i życiowych osiągnięć Helmut Class był także po prostu rolnikiem i kochał wieś. Posiadał gospodarstwo rolne w Wielkiej Brytanii, a pod koniec życia przygotował się do przekazania rodzinnego przedsiębiorstwa córce. Jego odejście jest niepowetowaną stratą dla świata rolnictwa. Życie Helmuta Claasa jest jednocześnie wspaniałym przykładem, jak wiele można osiągnąć dzięki osobistej odwadze, śmiałym wizjom i miłości do swojego zawodu.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł