Ręce
RolnikINFO
Autor Magdalena Więckowska - 24 Września 2020

Wasze babcie dziergały na drutach? Dziś moda na szydełka powraca

Hobby, które było codziennością naszych babć, a nierzadko również mam, obecnie przeżywa absolutny renesans. Dzierganie na drutach i praca na szydełku popularyzują się wśród młodych ludzi, zachęconych ekologią, ruchami zero-waste i naturalnym trybem życia. Tak naprawdę dziewiarstwo ręczne jest niezwykle starą techniką wyrobu odzieży. Pozwala tworzyć zarówno wyroby płaskie, jak i trójwymiarowe. Co więcej, okazuje się, że dzierganie nie jest aż tak trudne, jak może się wydawać.

Hobby, które przynosi dużą dawkę relaksu i ogromną satysfakcję - dziergane skarpety i swetry można z powodzeniem nosić na co dzień i obdarowywać nimi innych. Poza tym jest to zajęcie, które przywołuje nostalgię dawnych lat.

Hobby rękodzielnicze i rosnąca popularność włóczki

Nie ma chyba osoby, która nie widziałaby ręcznie wykonanych skarpet, rękawiczek, szalików czy swetrów. Te ofiarowane przez babcie mają specjalną wartość, w których bardziej doceniało się wyroby ręczne, niż te pochodzące z produkcji masowej. Czy za renesansem dziewiarstwa stoi cicha potrzeba powrotu do wolniejszego trybu życia, bliskości natury oraz bycia obecnym tu i teraz? Wiele przemawia za tymi hipotezami, czego dowodem są powstające sklepy z włóczkami, zarówno stacjonarnie, jak i w przestrzeni internetowej. Coraz częściej można natknąć się na kursy nauki robienia na drutach i szydełku i - o dziwo - cieszą się one ogromną popularnością.

Dzierganie w PRL-u i teraz

Akcesoria dziewiarskie są tematem na naprawdę spory artykuł, bo zależnie od naszego projektu możemy używać rozmaitych drutów. Istnieją tzw. druty długie, najbardziej klasyczne - wykonane z metalu lub drewna o różnych grubościach. W sklepach kupić możemy także druty na żyłce, które łączą ich końce i umożliwiają tworzenie projektów o dużych rozmiarach. Doświadczeni entuzjaści dziewiarstwa potrafią tworzyć także trójwymiarowe projekty jak skarpety. Tutaj jednak stosuje się druty pończosznicze, i to nie dwa, a pięć. Patrząc z drugiej strony, dziewiarstwo i ich logiczna konstrukcja jest naprawdę fascynującym zajęciem, które potrafi zaabsorbować na wiele godzin.

Następny artykuł