Hodowcy - ustawa odorowa
pikist
Autor Aneta Wasilewska - 16 Października 2020

Ciemne chmury nad hodowcami. Zapadła decyzja, wraca temat ustawy odorowej

Hodowcy nie będą zadowoleni. Okazuje się, że powraca temat ustawy odorowej. Decyzje mogą zostać podjęte jeszcze w tym roku.

Hodowcy już raz sprzeciwili się wobec ustawy odorowej, teraz kwestia znowu znajdzie się na tapecie. Przypomnijmy, taki pomysł pojawił się już w marcu zeszłego roku. Fala silnej krytyki hodowców doprowadziła do tego, że po kilku miesiącach o ustawie zrobił się cicho, a prace nad projektem wydawały się zakończone. Teraz temat powraca.

Decyzja zapadła: wraca temat ustawy odorowej

Już w drugim bądź trzecim kwartale bieżącego roku powróci sprawa ustawa odorowej. Wiadomość na ten temat można znaleźć w opublikowanym harmonogramie prac Rady Ministrów. W wykazie prac został zawarty projekt o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej. Czy raz jeszcze hodowcy wyrażą swoje niezadowolenie w związku z planami dotyczącymi ustawy?

Co znalazło się w poprzednim projekcie?

Na początku 2019 roku przedstawiony został projekt “Ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej”, którą powszechnie zaczęto nazywać ustawą odorową. Zapisy w propozycji ustawy były konsultowane przez wiele miesięcy. Zgodnie z zapisami, hodowla i chów zwierząt w liczbie co najmniej 500 DJP miałyby znajdować się w odległości od wymienionych w ustawie obiektów o co najmniej 500 metrów. Odległość od 210 do 500 m miała dotyczyć średniej wielkości ferm. Co więcej, wśród wymienionych obiektów pojawiły się nie tylko budynki mieszkalne, szpitale czy gospodarstwa agroturystyczne, ale granice parków narodowych czy uzdrowisk. Hodowcy mogą się spodziewać, że podobne zapisy znajdą się raz jeszcze podczas spotkań Rady Ministrów.

Źródło: Ceny rolnicze

Następny artykuł