norka amerykańska
wikimediacommons.com
Autor Magdalena Więckowska - 17 Września 2020

Spór wokół hodowli zwierząt futerkowych. Jesteś za czy przeciw?

Hodowle zwierząt futerkowych budzą kontrowersje wśród wielu grup społecznych. Konserwatyści twierdzą, że Prawo i Sprawiedliwość kieruje się lewicowymi pobudkami i że jest na drodze do zniszczenia polskiego rolnictwa. Zapowiadają, że wkrótce zakaz uboju będzie dotyczyć również drobiu czy trzody chlewnej. Entuzjaści nowego projektu ustawy o ochronie zwierząt podkreślają, że odsetek osób pracujących w branży futrzarskiej jest niezwykle mały, co nie wpłynie w żaden istotny sposób na stan polskiej gospodarki. Kto ma rację? Co chwila pojawiają się nowe argumenty za i przeciw, a konflikt przybiera na sile.

Hodowla zwierząt futerkowych to przedmiot gorących debat ostatnich dni. Głos w tej sprawie zabrał szef Forum Młodych PiS - Michał Moskal. To właśnie młodzieżówka wraz z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim są inicjatorami najnowszej ustawy o ochronie zwierząt i zakazie hodowli zwierząt futerkowych.

Hodowla zwierząt futerkowych - niepotrzebna i źle widziana?

Michał Moskal nie przebierając w słowach powiedział wprost: liczba interwencji w hodowlach zwierząt futerkowych jest zatrważająca. Również warunki, jakie widzą osoby interweniujące, są przerażające. To właśnie ten fakt jest jednym z kół zamachowych do jak najszybszego wprowadzenia najnowszych zapisów ustawy.

- Mówienie, że hodowla zwierząt futerkowych to ważna część przemysłu polskiego jest nieprawdą - dodał szef młodzieżówki.

Dlaczego? Jak przekonuje, w branży futrzarskiej zatrudnionych jest zaledwie 0,3% wszystkich pracowników w Polsce. Michał Moskal zapewnia, że w takiej sytuacji przekwalifikowanie się nie jest większym problemem dla rolników.

3. Minister rolnictwa nagle wydał specjalne oświadczenie. Nastąpi przełom i rolnicy nie stracą pieniędzy?

To już nie pierwszy raz

Temat większej ochrony zwierząt powraca na scenę polityczną już nie pierwszy raz. Pierwotny zamysł pojawił się w listopadzie 2017 r., również z inicjatywy polityków Prawa i Sprawiedliwości - Jarosława Kaczyńskiego i Krzysztofa Czabańskiego. W planach było zwiększenie prawnej ochrony zwierząt, zakaz hodowli zwierząt futerkowych i wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Prace nad projektem ustawy zostały zawieszone. Projekt ustawy o ochronie zwierząt został złożony w sejmie w środę, 16 września 2020 r.

Następny artykuł