Holandia - protesty
Hart van Nederland/Facebook
Autor Aneta Wasilewska - 12 Grudnia 2020

Ultimatum wygasło, rozpoczęła się blokada. Rolnicy z Holandii zablokowali centra dystrybucji

Kolejne protesty rolników w Europie. Po tym, jak w czwartek wygasło ultimatum, rolnicy w Holandii zablokowali centra dystrybucji. Głos w sprawie protestów zabrał holenderski minister rolnictwa. Rolnicy z Holandii obawiają się o swoją przyszłość.

Wczoraj 11 grudnia doszło do blokad centra dystrybucji sieci Jumbo w Woerden (Utrecht) i Veghel w Holadii.

Jak donosi portal Warzywa.pl, w czwartek wygasło ultimatum, które postawiła organizacja rolnicza Farmers Defence Force. Przedstawiciele organizacji zażądały, by supermarkety przekazywały 3 procent obrotów do spółdzielni przyjaznej dla rolników.

Zgodnie z doniesieniami z mediów, protesty przebiegły bezproblemowo, jednak doprowadziły do tego, że ciężarówki wyjechały dużo później, niż zostało to zaplanowane.

Holandia: protest rolników również ws porozumienia

Jednak rolnicy w Holandii protestują także przeciwko porozumieniu, które rząd zawarł z opozycją w sprawie prawa azotowego. Zdaniem rolników zaostrzone cele, jakie mają na celu zmniejszenie o połowę emisji azotu do 2035 roku, za niewykonalne.

Na protest rolników odpowiedział już minister rolnictwa Schouten. Wezwał on protestujących do zrezygnowania z blokad w centrach dystrybucji, wskazując, kogo one najbardziej dotykają.

- Widzę, że inne partie są oszukiwane przez te działania i naprawdę chciałbym wezwać do ich zaprzestania. Protest uderza w ludzi, którzy po prostu wykonują swoją pracę, zaopatrując supermarkety. Możecie demonstrować, ale trzeba to robić zgodnie z zasadami - przekazał minister rolnictwa Schouten.

Przyszłość holenderskich rolników

Podczas protestów rolnicy z Holandii podkreślają, że boją się o swoją przyszłość. Zmiany, które mają doprowadzić do większego zrównoważenia ich gospodarstw, wiążą z wielkimi kosztami.

- Musimy upewnić się, że rolnicy zachowują perspektywy rozwoju we wszystkim, co robią. To ważna kwestia, o której rozmawiamy - przekazał minister Schouten, zapewniając, że rozumie obawy rolników.

Rozpoczęto kontrole gospodarstw. Służby sprawdzają, czy rolnicy przestrzegają zasad bioasekuracjiRozpoczęto kontrole gospodarstw. Służby sprawdzają, czy rolnicy przestrzegają zasad bioasekuracjiCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: Warzywapl

Następny artykuł