imgw
unsplash.com / fot. Hide Obara
Autor Magdalena Więckowska - 13 Stycznia 2021

Nadchodzi prawdziwa zima? IMGW wydaje ostrzeżenie pogodowe dla zachodniej i centralnej Polski

IMGW ostrzega przed jednymi z najbardziej niebezpiecznych symptomów zimy - oblodzeniami nawierzchni. Jezdnie i chodniki mają zamarzać zwłaszcza w zachodniej i centralnej części Polski.

Z tego względu IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem w dużej części Polski.

IMGW i ostrzeżenie pierwszego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o oblodzeniu pierwszego stopnia. Jak podaje Instytut: prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu. Temperatura minimalna około -4 st. C. Temperatura minimalna gruntu około -6 st. C.

Mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia dotkliwych i niebezpiecznych oblodzeń nawierzchni wystąpi w południowo-zachodniej części Polski. Ostrzeżenie pogodowe ma obowiązywać do godziny 8:00 rano w środę 13 stycznia 2021 roku, jednakże w wielu miejscach w kraju przez następne dni utrzyma się mróz, który utrudni bezpieczne poruszanie się.

Z tego względu, poza informacyjnymi ostrzeżeniami IMGW należy zachować szczególną czujność podczas poruszania się pieszo oraz wszelkimi pojazdami mechanicznymi.

Fani zbierają pieniądze dla Gienka i Andrzeja. Jedna inwestycja, która może odmienić ich życieFani zbierają pieniądze dla Gienka i Andrzeja. Jedna inwestycja, która może odmienić ich życieCzytaj dalej

Pogoda na kolejne dni

Wielu z nas budząc się rano zobaczyło za oknem dawno niewidziany biały krajobraz. Jak prognozuje m.in. portal Interia, ujemne temperatury i opady śniegu zostaną z nami na pewien czas.

W czwartek 14 stycznia 2021 roku spodziewać się możemy najniższych temperatur, tj. -4 stopni Celsjusza na Mazowszu, w województwie warmińsko-mazurskim oraz na Podlasiu. Ujemne temperatury będą odczuwalne także we wszystkich innych częściach Polski, poza województwem wielkopolskim, małopolskim, kujawsko-pomorskim oraz zachodniopomorskim. Temperatury tam będą oscylowały blisko zera.

Piątek 15 stycznia przyniesie utrwalenie trendu postępującego ochłodzenia: wtedy ujemne temperatury będą obecne na terenie całego kraju. Najzimniej tradycyjne we wschodniej Polsce: do -10 stopni na Podlasiu, -7 na Warmii i Mazurach, -6 na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.

W sobotę 16 stycznia jeszcze zimniej: do -11 na Podlasiu, -8 na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, -6 na Mazowszu. Najcieplej około -2 stopni Celsjusza w województwie wielkopolskim, kujawsko-pomorskim oraz zachodniopomorskim.

Również niedziela 17 stycznia ma minąć pod znakiem jeszcze niższych temperatur. Prym ma wieść tradycyjnie Podlasie i Lubelszczyzna z temperaturą nawet do -12 stopni Celsjusza. Na terenie reszty regionów kraju temperatury będą sięgać od -3 do -9 stopni Celsjusza.

Najbliższe dni z pewnością przypomną nam, jak wygląda prawdziwa polska zima. W takim czasie warto pamiętać, że wyjątkowo uroda krajobrazu jest jednocześnie wielkim zagrożeniem dla życia i zdrowia człowieka - z tego względu zaleca się uważność oraz - w przypadku kierowców - zdjęcie nogi z gazu.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł