informacje katastrofa budowlana
osp przysiersk
Autor Albert Długoszewski - 20 Września 2020

12 zastępów na miejscu, specjalistyczna grupa poszukiwawcza. Gigantyczne zniszczenia i setki ofiar w zwierzętach

Jak donoszą lokalne media, na jednym z polskich gospodarstw doszło do przygnębiającej tragedii. Zniszczenia są naprawdę ogromne, straty w zwierzętach i finansowe gigantyczne. Na miejscu próbowali ratować co się da strażacy z kilkunastu zastępów i specjalna grupa poszukiwawcza. Niestety, było już za późno.

Portal radiopik.pl przekazał dramatyczne doniesienia z jednego z gospodarstw we wsi Różanna, w gminie Bukowiec położonej w województwie kujawsko-pomorskim. Doszło tam, w okolicach godziny 15 po południu podczas bieżącego weekendu, do katastrofy budowlanej - w budynku inwentarskim runął ogromny strop, na którym właściciel przybytku składował 180 ton ziarna. Jak można się domyślać, konstrukcja budynku nie była odpowiednio przystosowana do tak ogromnego obciążenia.

Jak poinformowali strażacy, w wyniku zawalenia się budowli, życie straciło ponad 100 z 200 obecnych w niej świń, z czego głównie były to lochy z prosiętami. Straty wstępnie oszacowano na minimum 300 tysięcy złotych. Aktualnie chlewnia nie nadaje się w żadnym przypadku do dalszej eksploatacji, o czym zdecydował obecny na miejscu Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Akcja Straży Pożarnej i Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej

Na miejscu przez kilka godzin pracowało kilkanaście zastępów Straży Pożarnej z jednostek z Torunia, Grudziądza, Bukowiec oraz Święcina. Na miejsce wezwano również SGPR z Chełmży. Służby oprócz zabezpieczenia miejsca katastrofy, ewakuowali również ocalałe zwierzęta do innego budynku.

Jak piszą na swoim profilu facebookowym, strażacy z OSP Przysierk, rzadko wstawiają zdjęcia ze zdarzeń, ale z tak ogromnej tragedii zdecydowali się opublikować ku przestrodze rolnikom.

- Strop zawalił się pod ciężarem ziarna na spichlerzu. Wszystko ma swoją wytrzymałość. Dzięki Bogu z ludzi nikt nie ucierpiał chociaż straty w trzodzie chlewnej są znaczne - ostrzegają strażacy.

RolnikINFO serwis dla rolników

RolnikINFO serwis dla rolników

RolnikINFO serwis dla rolników

Następny artykuł