izrael
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 13 Stycznia 2021

Współpraca polsko-izraelska w rolnictwie. Szykują się nowe kierunki rozwoju?

Izrael to przykład kraju, w którym rolnictwo zyskuje z roku na rok coraz bardziej nowoczesne oblicze. Polski szef resortu rolnictwa spotkał się 12 stycznia 2021 roku z przedstawicielką izraelskiej Ambasady Izraela w Polsce Tal Ben-Ari Yaloon.

Podczas rozmowy pochylono się nad dotychczasową współpracą Polski i Izraela, a także dyskutowano na temat rozwinięcia współpracy dotyczącej zarządzaniem zasobami wodnymi.

Izraelskie i polskie rolnictwo

Rolnictwo w Izraelu ma się naprawdę dobrze i to również dzięki temu, że tamtejsi rolnicy z chęcią korzystają z dóbr współczesnej techniki. Swoje pola wyposażają w komputerowe systemy, które pozwalają na sterowanie m.in. nawadnianiem poprzez komputer.

Ze względu na nowoczesne podejście do rolnictwa, a także fakt, iż polscy rolnicy eksportują do Izraela produkty takie jak mięso wołowe czy cukier, warto, by międzynarodowa współpraca była jeszcze bardziej zacieśniana.

12 stycznia 2021 roku szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda spotkał się z przedstawicielką Ambasady Izraela w Polsce Tal Ben-Ari Yaloon, by m.in. podsumować dotychczasową współpracę polsko-izraelską w kwestii rolnictwa.

Rolnik nie straci wszystkich pieniędzy. Znalazł się chętny na nieidealne burakiRolnik nie straci wszystkich pieniędzy. Znalazł się chętny na nieidealne burakiCzytaj dalej

Przedstawiciele obydwu państw nie mieli wątpliwości co do tego, że kontakty Polski i Izraela na gruncie rolnictwa są tutaj w naprawdę dobrej kondycji i przynoszą obopólny zysk. Zwrócono uwagę zwłaszcza na dobrą wymianę handlową i współpracę naukowo-badawczą.

Co więcej, minister Grzegorz Puda otrzymał zaproszenie od Alona Schustera - izraelskiego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich do złożenia wizyty w Izraelu. Dalsza część spotkania z Tal Ben-Ari Yaloon skupiła się także na szkicowaniu planów zacieśniających współpracę obydwu państw w kwestii zarządzania zasobami wodnymi.

Zarządzanie zasobami wodnymi

Jak można było dowiedzieć się z wypowiedzi Tal Ben-Ari Yaloon, strona izraelska chciałaby eksportować nowe technologie do naszego kraju. Minister Grzegorz Puda wyraził zainteresowanie szczególnie tymi technologiami, które wspierają zarządzenia zasobami wodnymi.

By podkreślić istotność związków Polski i Izraela na gruncie rolnictwa, warto przypomnieć też stanowisko poprzedniego szefa resortu rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który był podczas swojej kadencji także przewodniczącym Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej.

Podczas swoich spotkań z izraelskimi przedstawicielami kraju niejednokrotnie podkreślał, iż istnieją obszary, w których Polska może - i powinna - wzorować się na swoich partnerach biznesowych.

Jak cytuje portal agrofakt.pl jeszcze w lipcu 2019 roku Jan Krzysztof Ardanowski podkreślał:

Jedną z najważniejszych dziedzin we współpracy polsko-żydowskiej może być wykorzystanie izraelskich doświadczeń związanych z gospodarowaniem wodą, systemami irygacyjnymi oraz metodami uzdatniania wody do celów rolniczych.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł