Jabłka - afera
Sven Teschke/Wikipedia/ (CC BY-SA 3.0 DE)
Autor Aneta Wasilewska - 20 Listopada 2020

Kolejna afera w branży sadowniczej. Firma, by ukryć prawdę o nieuczciwych praktykach, posunęła się nawet do zmiany nazwy

Niestety, sadownicy od lat zmagają się z tym samym problemem. Nieuczciwe praktyki stosowane są na porządku dziennym. Ledwie zażegnany został wielki kryzys sadowników, którzy zaufali Hubertowi L., teraz pojawia się kolejna skandaliczna historia. Okazuje się, że forma znajdująca się koło Góry Kalwarii, by zmylić sadowników, od których kupowała owoce i nie płaciła im, zdecydowała się na zmianę nazwy.

Należności za jabłka są teraz jednym z najczęściej poruszanych tematów przez sadowników. W ostatnich latach coraz więcej sadowników zaczęło sprzedawać owoce spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością bez otrzymania za nie zapłaty.

Jabłka sprzedane do firmy koło Góry Kalwarii. Pieniędzy nikt nie widział

Jak można dowiedzieć się na portalu Kobieta w Sadzie, jeszcze na początku tego roku, wielu sadowników informowało, że zostało oszukanych przez firmę JUS z Cendrowic koło Góry Kalwarii. Sadownicy sprzedali jabłka, ale nigdy nie zobaczyli pieniędzy za owoce. Oszukane osoby zgłaszały swój problem na portalu.

- Rok temu zgłosiło się do nas kilka osób między innymi Pani Małgosia czekająca na termin sprawy. Od ponad roku nieotrzymująca pieniędzy za jabłka. Pan Robert napisał do nas na początku roku 2020 o zaległości na kwotę 10 tys. złotych, a jak opowiadał jego kolega, nie otrzymał zapłaty za jabłka w kwocie 40 tys. złotych. Kolejną osobą bez pieniędzy za jabłka jest Pani Agnieszka, która wysyłała bezskutecznie wezwania do zapłaty - przekazano na portalu Kobieta w Sadzie.

Teraz okazało się, że firma nie zamierza wypłacać pieniędzy. Gdy głośno zrobiło się o niezapłaconych fakturach za nazwy, firma zmieniła swoją nazwę. Siedziba pozostała niezmienna, NIP pozostał bez zmian. Od teraz firma nie nazywa się już “JUS”, a “Dwa Owoce”.

Sadownicy szybko zorientowali się, jaki zabieg zastosowała nieuczciwa firma. Niestety, mimo ostrzeżeń, które pojawiały się na forach sadowników, część osób ponownie nacięła się na nieuczciwe praktyki.

Wielkie łzy Magdy w kolejnym odcinku Wielkie łzy Magdy w kolejnym odcinku "Rolnik szuka żony". Porażające emocjeCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jaruś z “Chłopaków do wzięcia” z ważnym przesłaniem do fanów. Nikt się nie spodziewał
  2. Nauczyciele masowo na zwolnienie lekarskie. Liczba L4 wzrosła dwukrotnie
  3. Na miejscu zjawiło się 10 zastępów straży pożarnej. Straty po pożarze są ogromne, spłonęło 85 ton ziarna

Afera za aferą. Ledwie zażegnany został głośny skandal związany z Fruitlead sp. z o.o.

Sadownicy na pewno pamiętają, jak jeszcze kilka miesięcy temu zrobiło się głośno o firmie Fruitlead sp. z o.o. kierowanej przez Huberta L. Niestety, także w tym przypadku sadownicy i grupy producenckie nie otrzymały pieniędzy za sprzedane owoce. Przypomnijmy, wtedy z tygodnia na tydzień dowiadywaliśmy się, że coraz więcej osób zostało oszukanych przez nieuczciwego pośrednika, który zwlekał z opłatami za odebrane jabłka.

Na początku sprawę skierowano na policję, jednak nie wszczęto postępowania karnego ze względu na małą szkodliwość czynu, a przedsiębiorca mógł działać dalej. Dopiero po nagłośnieniu sprawy przez program "Interwencja" więcej osób zainteresowało się sprawą i niestety wtedy też okazało się, że pokrzywdzonych było dużo więcej.

Poszkodowani dzielili się takim samym schematem postępowania nieuczciwego pośrednika. Na początku nikt nie miał problemu z handlem, często za jabłka otrzymywano gotówkę, a z czasem zaczynały pojawiać się problemy z opłacaniem towaru, opóźnieniami w wystawianiu faktur. Jak się okazuje, poszkodowani zgłosili zaległości na około milion złotych. Sadownicy w końcu mogą odetchnąć dziś z ulgą, w sprawie toczy się postępowanie karne.

Niestety, w przypadku sprzedaży jabłek przez sadowników coraz częściej słyszy się o nieuczciwych praktykach. Warto pamiętać, że na Facebooku można znaleźć grupę, na której sadownicy nawzajem ostrzegają się o oszustach.

Niewiarygodny pościg policji za pijanym rolnikiem. Pole, las i szalony zwrot akcjiNiewiarygodny pościg policji za pijanym rolnikiem. Pole, las i szalony zwrot akcjiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pijesz herbatę z liści laurowych? Gratulacje, poprawiasz działanie ważnych narządów
  2. Hollywoodzki aktor w jednej minucie zawarł niemal cały obraz Polski. Wyjątkowym nagraniem podzielił się w sieci
  3. Niestosowne słowa fanki na temat “Rolnik szuka żony”. Manowska dała jej popalić, bezpośrednia do bólu
  4. Potężny wybuch na wsi. Ojciec w szpitalu, rodzina bez dachu nad głową
  5. Mówił, że w tirze wiezie kapustę. Celnicy pobledli, gdy odkryli prawdę
  6. Rudy kotek przeszedł 19 km, żeby spotkać swoją rodzinę. Oni odpłacili mu się w najgorszy sposób
  7. Kamil Stoch nagle wyjawił całą prawdę. Chodzi o jego odejście na emeryturę, podjął już decyzję?

Źródło: Kobieta w Sadzie, Sad 24

Następny artykuł