Jabłka - kara
Główny Inspektorat Transportu Drogowego
Autor Aneta Wasilewska - 21 Listopada 2020

Przewoził jabłka, zapomniał o jednym. Teraz kara może wynieść 2 tysiące złotych

Wczoraj doszło do zatrzymania samochodu ciężarowego z przyczepą, w którym przewożone były jabłka. Funkcjonariusze z Inspektoratu Transportu Drogowego, gdy zauważyli auto na drodze w Radomiu, natychmiast skierowali je na przeprowadzenie pomiarów. Okazało się, że w przyczepie znajdowało się o wiele więcej owoców, niż mogło być. Co ciekawe, to nie pierwsza taka sytuacja w ostatnich tygodniach.

Wydaje się, że niewielu kierowców, którzy przewożą jabłka, pamiętają o tym, że auta nie mogą przekraczać określonej masy. Na drodze trzeba liczyć się z możliwością skierowania na kontrolę. Kara za złamanie tego przepisu ruchu drogowego może wynieść nawet 2 tysiące złotych.

Przewoził jabłka

Jak można dowiedzieć się na oficjalnej stronie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, niepokojące zdarzenie miało miejsce na ulicy Warszawskiej w Radomiu. 20 listopada w piątek rano funkcjonariusze ITD zauważyli na drodze ciężarówkę, w której przewożone były jabłka.

- Owoce wystawały ponad obrys ścian bocznych naczepy, co świadczyło, że pojazd może ważyć za dużo - przekazano na stronie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Auto skierowane zostało na stanowisko, gdzie można zważyć samochód pod adresem ul. NSZZ Solidarność. Na miejscu okazało się, że pomiar masy i nacisków osi potwierdził przypuszczenia funkcjonariuszy.

Po zważeniu wyszło na jaw, że ciężarówka z ładunkiem ważyła 44,3 tony zamiast dopuszczalnych 40 ton. Dodatkowo nacisk grupy osi naczepy na drogę wynosił 25,5 tony, a przecież norma wynosi 24 tony.

- Kontrola zakończyła się ukaraniem kierowcy mandatem i wydaniem zakazu dalszej jazdy z miejsca kontroli. Ciężarówka mogła odjechać po przeładowaniu nadwyżki jabłek na inny pojazd. Za stwierdzone nieprawidłowości wszczęto postępowanie administracyjne wobec przewoźnika. Przedsiębiorcy grozi 2 tysiące złotych kary - przekazano.

Dramatyczny apel Andrzeja z Dramatyczny apel Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie". Chodzi o zdrowie jego ojcaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Kurniki w piekielnym ogniu: żywioł szalał bez litości, gigantyczne straty
  2. Kaufland podjął kluczową decyzję przed świętami. Tysiące osób czeka fantastyczna niespodzianka
  3. Na polach zostanie kapusta. Niestety, wielu odmian w ogóle nie opłaca się zbierać

To nie pierwszy taki przypadek. Identyczna sytuacja w Białobrzegach

Jak się okazuje, powyższy przykład nie jest wyjątkowy. Do podobnej sytuacji doszło na początku października w Białobrzegach. W lokalnych mediach informowano o tym, że 7 października na ekspresowej „siódemce” w Białobrzegach patrol ITD z Radomia zatrzymał do kontroli samochód z przyczepą, gdzie znajdowały się jabłka.

Wystarczył jeden rzut okiem, by zorientować się, że owoców było za dużo. Natychmiast skierowano kierowcę do kontroli. W najbliższym punkcie dokonano pomiarów z użyciem przenośnych wag i wyszło na jaw, że zespół pojazdów z ładunkiem ważył 48,9 ton, przy dopuszczalnych 40 tonach.

Podczas kontroli wyszło na jaw, że przyczepa nie miała przeprowadzonych ważnych badań technicznych.

- Nieprawidłowy transport jabłek wstrzymano do czasu rozładowania nadmiaru przewożonych owoców na inny pojazd. Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny przyczepy. Wobec przewoźnika drogowego toczą się dwa postępowania administracyjne z ustawy prawo o ruchu drogowym i ustawy o transporcie drogowym. Za stwierdzone nieprawidłowości przewoźnikowi grozi wysoka kara pieniężna - można się było dowiedzieć na stronie GITD.

Ogromna rodzinna tragedia. 65-latka nie miała żadnych szans, została wciągnięta przez rozrzutnikOgromna rodzinna tragedia. 65-latka nie miała żadnych szans, została wciągnięta przez rozrzutnikCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

   1. Sok z kiszonej kapusty najtańszym skutecznym probiotykiem. Pomaga też we wszelkich chorobach układu pokarmowego
   2. Małgorzata Ostrowska-Królikowska przeszła metamorfozę. Zdumiewa odważnym kolorem włosów
   3. Od przyszłego roku zmiana przepisów. Wiemy, czy obejmą budynki inwentarskie i hodowlane
   4. Bogdan nie wytrzymał, padły ostre słowa. W "Rolnicy. Podlasie" zrobiło się naprawdę gorąco
   5. Kłamali, że mają świnie i wyłudzili 1,3 mln złotych. Wszystko się posypało
   6. Dlaczego koty kochają kartony? Znamy prawdziwe przyczyny uwielbienia pudełek przez mruczki
   7. Marcin Najman przerwał milczenie po walce. Wydał komunikat, wszyscy złapali się za głowy

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Następny artykuł