jaja
unsplash.com / fot. DDP
Autor Magdalena Więckowska - 3 Grudnia 2020

Znany sklep rezygnuje z jaj z chowu klatkowego. Zmiany nadejdą szybciej niż zakładano

Jaja kurze są jednym z najbardziej podstawowych produktów spożywczych w sklepach. Wiele osób nie wyobraża sobie codziennej diety bez jajek. Okazuje się, że popularna sieć dyskontów Biedronka odejdzie od sprzedaży jaj pochodzących z chowu klatkowego. Wszystko ma wydarzyć się szybciej - początkowo zmiany miały wejść w życie 2025 roku, a teraz wiadomo że jaja tego typu zostaną wycofane 31 grudnia 2021 roku.

Jaja pochodzące z chowu klatkowego będą wycofane stopniowo - najpierw w Warszawie. Ma to nastąpić od 1 stycznia 2021 roku.

Mięso z laboratorium już do kupienia za granicą. Hodowla nie będzie wkrótce potrzebna?Mięso z laboratorium już do kupienia za granicą. Hodowla nie będzie wkrótce potrzebna?Czytaj dalej

Teksty wybrane dla Ciebie:

Jaja z chowu klatkowego

Na każdym sprzedawanym jaju istnieją oznaczenia informujące o jego pochodzeniu. I tak numer “0” oznacza, że jaja pochodzą z tzw. chowu ekologicznego, gdzie kury nie mają ograniczeń w przemieszczaniu się na wolnym powietrzu, a właściciel w szczególny sposób dba o ich paszę i dobrostan.

Nie jest tajemnicą, że taki produkt kosztuje więcej, bo jeden hodowca w takich warunkach może trzymać mniejszą liczbę kur niż w przypadku np. chowu klatkowego.

Drugi numer - “1” - oznacza, iż kury znoszące jaja pochodzą z chowu na wolnym wybiegu. Numer “2” informuje o tym, że dane jajo pochodzi z chowu ściółkowego.

Chów klatkowy, który daje najtańsze jaja na sklepowych półkach jest oznaczony numerem “3”. Biedronka właśnie z tego numeru chce zrezygnować.

Zapadł wyrok śmierci na 1,5 mln zwierząt w Polsce. Do marca 2021 będzie po wszystkimZapadł wyrok śmierci na 1,5 mln zwierząt w Polsce. Do marca 2021 będzie po wszystkimCzytaj dalej

Zmiana polityki sklepu

Biedronka wydała specjalne oświadczenie, w którym określiła zmiany dotyczące daty wprowadzenia rezygnacji ze sprzedaży jaj z chowu klatkowego.

Pierwszy plan zakładał, że stanie się to w 2025 roku, lecz okazało się, że kwestia ulegnie znacznemu przyspieszeniu. Do końca 2021 roku w Biedronce nie będziemy mogli już znaleźć jaj kurzych oznaczonych numerem “3”.

Zmiany będą przebiegały stopniowo, z regionu na region. Pierwszym z nich ma być Warszawa, gdzie zmiany wejdą w życie już wkrótce, bo 1 stycznia 2021 roku.

Warto dodać, że jest to niemała rewolucja na rynku, ponieważ znaczna większość kur w Polsce jest chowana w klatkach. Wszystkie inne nioski stanowią 25% całości.

Dysproporcja jest zatem ogromna, co sprawia, że hodowcy drobiu będą musieli zakasać rękawy i przygotować się do nadchodzących zmian.

Od 1 grudnia weszły w życie zmiany dla emerytów i rencistów. Wiadomości dla ubezpieczonych w KRUSOd 1 grudnia weszły w życie zmiany dla emerytów i rencistów. Wiadomości dla ubezpieczonych w KRUSCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł