jaja
unsplash.com
Autor Magdalena Więckowska - 16 Grudnia 2020

Porażające informacje ws. jaj kurzych. Ceny stają się dramatem dla hodowców

Jaja stanowią ważny element żywienia wielu osób. Hodowcy drobiu pozyskują jaja od kur w wielkich ilościach, lecz opłacalność tego biznesu różni się na przestrzeni lat. Jak się okazuje rolnicy, którzy produkują kurze jaja zarabiają 14% mniej niż rok temu.

Cena jaj spada - wątpliwości co do tego procesu nie mają analitycy oraz sami hodowcy kur.

Jaja kurze i sytuacje na rynku cen

Problemy z opłacalnością produkcji pojawiają się po kolei w prawie wszystkich gałęziach rolnictwa. Nie ma chyba osoby w Polsce, która nie słyszałaby o problemach hodowców trzody chlewnej - ich postulaty rozbijają się tak naprawdę o kwestię nieopłacalności dalszej produkcji.

Podobne problemy zaczęły pojawiać się na rynku mięsa drobiowego. Czyżby nadszedł teraz czas na problemy producentów jaj kurzych? Jak podaje portal agropolska.pl analizę rynku jaj przeprowadził bank Credit Agricole. Jedno jest pewne: rolnicy z tego sektora zarabiają obecnie mniej niż rok temu.

Sytuacja na rynku jaj

Dane liczbowe są bezlitosne: w październiku 2019 roku producenci jaj zarabiali średnio 14% więcej, niż ma to miejsce obecnie. Z jednej strony można uzasadnić tę zmianę zamieszaniem, jakie wprowadziła na światowy rynek pandemiakoronawirusa, jednakże w wywiadzie dla witryny portalpozywczy.pl dyrektorka Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz stwierdziła, że przed Wielkanocą nie zaburzył się popyt na jaja w Polsce.

Pogorszenie sytuacji nadeszło nieco później. W 2020 roku pod koniec października 100 sztuk jaj klasy M sprzedawano w skupach po 29,14 złotych. Jest to jednak tylko jedna ze stron analizowanego przypadku.

Poza mniejszymi przychodami związanymi z samą sprzedażą jaj, hodowcy kur musieli w 2020 roku zmierzyć się z podwyższeniem kosztów utrzymania zwierząt.

Jedna z najważniejszych rzeczy przy hodowli niosek - pasza - zmieniła swoją cenę na niekorzyść hodowców. W 2020 roku jej cena wzrosła do 1,19 złotych za kilogram, co oznacza wzrost o 0,1% w porównaniu do poprzedniego roku.

Portal agropolska.pl w rozmowie z ekonomistami banku Credit Agricole podaje:

- W konsekwencji w październiku relacja cen 100 jaj do paszy ukształtowała się na poziomie 24,42 wobec 28,53 przed rokiem, wskazując na wyraźne pogorszenie opłacalności produkcji jaj.

Pocieszającą wiadomością mogą być przewidywania ekonomistów zwiastujące łagodne podwyższenie cen jaj. Niestety jest to tylko prognoza, i o ile zdaje się być dość prawdopodobna, to nie istnieje żadna gwarancja co do poprawy sytuacji producentów jaj. Wszystko zależeć będzie w wielkiej mierze od rozwoju sytuacji epidemiologicznej w Polsce, Europie i na świecie. Za niższe ceny odpowiadają nie tyle nastroje konsumentów, co niższy popyt na rynki zagraniczne oraz ograniczenie działalności branży gastronomicznej i hotelarskiej.

Następny artykuł