Jan Krzysztof Ardanowski -projekt planu strategicznego
Jan Bielecki/East News
Autor Aneta Wasilewska - 19 Stycznia 2021

"Nie ma możliwości wstrzymania inwestycji na wsi". Ardanowski ws. projektu Planu Strategicznego

Były minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski przekazał, jakie kwestie omawiane będą podczas dzisiejszego spotkania Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Jak wiadomo, Rada pochyli się nad projektem Planu Strategicznego dla WPR. Ardanowski dodał, że na następnych spotkaniach najprawdopodobniej zostanie poruszona kwestia między innymi KRUS.

Już dziś we wtorek 19 stycznia odbędzie się posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Przypomnijmy, Duda powołał radę już miesiąc temu, przewodniczącym został były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

- Rada ma za zadanie sygnalizować najważniejsze problemy w rolnictwie, również wskazując ewentualne drogi poprawy sytuacji. Nie jest żadnym superrządem, natomiast chcemy pełnić funkcję analityczno-usługową wobec nie tylko prezydenta, ale również ministerstwa rolnictwa, bo powodzenie polityki rolnej zależy od współpracy różnych ośrodków władzy i jednocześnie od dobrego zrozumienia założeń tej polityki na najbliższe lata ze strony rolników - przekazał Jan Krzysztof Ardanowski.

Projekt Planu Strategicznego pod lupą Rady

Jak informuje PAP, Ardanowski przekazała, że podczas spotkania rady we wtorek najważniejszą kwestią będzie pochylenie się nad "najważniejszym dokumentem polskiego rolnictwa". Mowa oczywiście o Planie Strategicznym dla WPR.

- Unia Europejska ustaliła, że każdy kraj członkowski ma przedstawić - według pewnych unijnych wytycznych - swój plan rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, który będzie finansowany zarówno w ramach środków Wspólnej Polityki Rolnej, jak również będzie wspierany środkami z innych polityk UE oraz środkami krajowymi - przekazał Ardanowski.

Naprawiał auto, z dymem poszedł kombajn. Ogromne stratyNaprawiał auto, z dymem poszedł kombajn. Ogromne stratyCzytaj dalej

Były minister podkreślił, że MRiRW przygotowało już dokument, który trafił już do konsultacji społecznych.

- Pracowały nad tym zespoły powołane jeszcze przeze mnie w roku 2019. Dokument obecnie jest poddany konsultacjom społecznym. Nie powinno być żadnej organizacji rolniczej, która nie wypowie się na temat tego dokumentu, bo to, co w nim teraz zapiszemy, będzie realizowane z niewielkimi możliwościami korekty, przez kolejne siedem lat - powiedział Ardanowski

Sam Ardanowski przedstawił już swoje zdanie na temat projektu PS.

- Rada zamierza dokonać oceny, przedyskutować, czy zawarte w dokumencie cele i zasady ogólne rzeczywiście odzwierciedlają polski potencjał rolny, a także to, jakie działania należy podjąć, żeby te cele - które moim zdaniem są poprawnie sformułowane i oddają to wszystko, co w polskim rolnictwie jest najważniejsze - zrealizować - przekazał Ardanowski.

Ardanowski: Nie ma możliwości wstrzymania inwestycji na wsi

- Chodzi o to, żeby uczulić ministerstwo rolnictwa, że na rozwój obszarów wiejskich są potrzebne środki. Nie ma możliwości wstrzymania inwestycji na wsi - zaznaczył.

Zdaniem Ardanowskiego wprowadzenie Zielonego Ładu jest wielką szansą dla rolnictwa, jednak nie może odbywać się bez przyznania odpowiednich środków. Były minister rolnictwa nie ukrywa, że w Polsce możliwa jest transformacja rolnictwa na bardziej zrównoważone i ekologiczne.

- To nie jest tylko, jak niektórym się wydaje, zmniejszenie nawożenia nawozami sztucznymi i zredukowanie użycia środków ochrony roślin. To jest całkowita zmiana w podejściu m.in. do gleby, to są nowe maszyny, nowe sposoby uprawy ziemi, nowe zasady stosowania ochrony roślin z naciskiem na ochronę biologiczną - podkreślił.

Jak wynika z wypowiedzi Ardanowskiego, podczas spotkania ustalony zostanie harmonogram prac na najbliższe miesiące.

- Założenie jest takie, by Rada raz w miesiącu podejmowała niecierpiące zwłoki zagadnienia oraz rekomendowała prezydentowi działania - dodał.

Podczas następnych spotkań mają zostać poruszone między innymi tematy porozumienia z KRIR, czy kwestie związane z KRUS.

- Tematów będzie dużo; będziemy starali się w serdecznym dialogu z ministerstwem rolnictwa podpowiadać tematy, prosząc o zajęcie się nimi, a również oceniać propozycje, które będą wychodziły ze strony rządu czy parlamentu i przedstawić prezydentowi najbardziej wyważona i racjonalną decyzje - zakończył Ardanowski.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: PAP, Farmer

Następny artykuł