Janusz Wojciechowski - Otwarte Klatki
KENZO TRIBOUILLARD/AFP/East News
Autor Aneta Wasilewska - 27 Grudnia 2020

Wojciechowski odpowiedział na apel Otwartych Klatek. "Aktywnie kibicuję temu pomysłowi"

W świąteczny czas na Twitterze Otwarte Klatki zamieściły apel, na który odpowiedział komisarz europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Co sprowokowało dyskusję na temat nowych podmiotów dotyczących ochrony zwierząt. " Potrzebna jest dbająca o zdrowie zwierząt inspekcja weterynaryjna i dbająca o humanitarne traktowanie zwierząt inspekcja ochrony zwierząt. Ze strony hodowców tu akurat nie widzę racjonalnych powodów do sprzeciwu" - napisał Janusz Wojciechowski.

Wczoraj na Twitterze Otwartych Klatek, pozarządowego, stowarzyszenia, które promuje rozwiązania zapobiegające cierpieniu zwierząt, pojawił się apel.

- Święta, świętami, ale: RZECZNIK OCHRONY ZWIERZĄT POTRZEBNY OD ZARAZ! - zaapelowały Otwarte Klatki.

Co ciekawe, na apel organizacji zdecydował się odpowiedzieć, Janusz Wojciechowski, komisarz europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- ..a jeszcze bardziej wyspecjalizowana inspekcja ochrony zwierząt. Sprawdzałaby przestrzeganie ustawy o ochronie zwierząt, ale także przestrzeganie unijnych norm i standardów w zakresie dobrostanu.Aktywnie kibicuję temu pomysłowi- Janusz Wojciechowski.

Dyskusja pod postem Otwartych Klatek

Do dyskusji pod postem Otwartych Klatek włączył się Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, który jasno wyraził swoje stanowisko w sprawie nowego podmiotu.

- Gdy w IW jest ok. 500 wakatów, brakuje środków na podwyżki, my mówimy o nowym podmiocie? Nie, Panie Komisarzu, nie potrzebujemy nowej instytucji, potrzebujemy mądrego prawa. W zakresie kontroli standardów dobrostanu w zupełności wystarczy inspekcja weterynaryjna oraz ARiMR - zaznaczył Jacek Zarzecki.

Na słowa prezesa Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego pojawiła się odpowiedź komisarza europejskiego, który nie zgodził się z wypowiedzią Zarzeckiego.

- Nie zgadzam się, Panie Prezesie, jedno nie przeczy drugiemu. Potrzebna jest dbająca o zdrowie zwierząt inspekcja weterynaryjna i dbająca o humanitarne traktowanie zwierząt inspekcja ochrony zwierząt. Ze strony hodowców tu akurat nie widzę racjonalnych powodów do sprzeciwu - odpowiedział Wojciechowski.

Kto ma dbać o zwierzęta?

- O zdrowie i dobre traktowanie zwierząt mają dbać rolnicy i właściciele zwierząt i żadna służba ich nie zastąpi. Nadzór nad przestrzeganiem prawa ma IW i ARiMR w zakresie CC i dobrostan +. Dofinansujmy, poprawmy ich działanie, a także możliwości prawne to wystarczy - odpowiedział komisarzowi europejskiemu Zarzecki.

I także po tej wypowiedzi pojawiła się odpowiedź Wojciechowskiego, który jest zdania, że nie wszędzie dba się o zwierzęta. I to właśnie w tych miejscach potrzebne są wzmocnione kontrole.

- Ja myślę, że rolnicy w zdecydowanej większości dbają o zdrowie i dobrostan zwierząt, nie można być dobrym rolnikiem bez wrażliwości na te sprawy. Gorzej bywa niestety w transporcie i w rzeźniach. I zwłaszcza tam potrzeba wzmocnienia kontroli - odpowiedział Wojciechowski.

Wojciechowski

Wojciechowski

>

Źródło: Twitter

Następny artykuł