jeż
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 10 Listopada 2020

Jeże są dla was szkodnikami czy pomocnikami? Małym gościom w ogrodzie można pomóc w jeden niezwykły sposób

Jeże są jednymi z najpopularniejszych dzikich zwierząt, które odwiedzają ludzkie domostwa na wsiach. Z biegiem lat całkiem spora grupa jeży zawędrowała także do miejskich parków, choć takie otoczenie może być dla nich niezbyt bezpieczną opcją na stałe siedlisko. Idzie jesień, a jeże zapadają wkrótce w sen zimowy. Na wsiach jeszcze niedawno można było obserwować te zwierzęta o zmroku i w nocy, teraz ich mobilność się zmniejsza, gdyż szukają odpowiedniego miejsca na zimową hibernację.

Jeże - czy są uważane za szkodniki, czy też może są pomocnikami w ogrodach? W Polsce mamy dwa gatunki jeży - zachodni (inaczej europejski) oraz wschodni. Są one niezwykle ważną lokalnego ekosystemu i bez wątpienia jeże jako zwierzęta objęte czynną ochroną są cennym elementem fauny polskiej natury.

Magda z Magda z "Rolnik szuka żony" wielką przegraną programu? Wszystko jest już jasneCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Cała prawda o mamie Zenka Martyniuka. Ma 71 lat, a tak się zachowuje
2. Niemcy chcą się sądzić z Polską Grupą Lotniczą. Sprawa dotyczy ponad 200 mln złotych
3. W ukryciu na wsi zarabiali miliony. Policjanci pobledli, gdy zobaczyli na własne oczy

Jeże i przygotowania na zimę

Wiele osób mieszkających na wsiach lub obrzeżach miast może często obserwować pracowite jeże przemykające się między stertami liści. Obraz tego ssaka z bukietem owoców uczepionych kolców na plecach jest jednak mało zgodny z rzeczywistością - jeże należą bowiem do zwierząt owadożernych.

Swoją dietę dopełniają jajami niektórych ptaków, małymi ssakami lub gadami. W praktyce jeże przyczyniają się do zmniejszenia populacji tych gatunków, które przez człowieka uznawane są za szkodniki. Warto więc cieszyć się z obecności jeży w naszym bezpośrednim sąsiedztwie.

Jak nazywa się świnia ze zdjęcia? Fenomenalna rasa, mało kto o niej słyszałJak nazywa się świnia ze zdjęcia? Fenomenalna rasa, mało kto o niej słyszałCzytaj dalej

Co można zrobić dla jeża?

Idzie zima i organizmy wielu gatunków zwierząt przygotowują się do maksymalnego spowolnienia swojego metabolizmu, zwanego snem zimowym. Jeż gromadzi zapasy tłuszczu przez lato i wczesną jesień i zapadając w hibernację waży około 1 kilograma. Po zimie jest to zazwyczaj zaledwie 300 gram.

Nie jest jednak łatwo znaleźć jeżom odpowiednią kryjówkę na zimę. Zazwyczaj robią sobie gniazdo z liści i patyków wprost na ziemi, więc trzeba uważać, by przypadkiem na niego nie nadepnąć. Dla fanów jeży jest jednak wspaniała wiadomość: na czas zimowego snu można im pomóc, budując domek o wymiarach około 30x40x40 cm, wraz z dwoma wejściami oraz małym otworem na dopływ powietrza na górze.

Umieszczając taki domek wśród krzaków na stercie liści jest wielka szansa, że jeż zadomowi się tam na całą zimę. Jest to niezwykle ważne, gdyż jeże zapewniają korzystną równowagę organizmów w naturalnym ekosystemie i są zwierzętami pod ochroną.

Cała prawda o mamie Zenka Martyniuka. Ma 71 lat, a tak się zachowujeCała prawda o mamie Zenka Martyniuka. Ma 71 lat, a tak się zachowujeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie chce już słyszeć o innych surówkach. Jesienny miks warzyw wzmacnia odporność i dodaje energii
  2. Skandal. Kłusowniczka zabiła niespotykaną czarną żyrafę. Trofeum pochwaliła się w sieci
  3. Stawki będą niższe, pieniądze dopiero w przyszłym roku. Poznaliśmy kwoty dopłat
  4. W ukryciu na wsi zarabiali miliony. Policjanci pobledli, gdy zobaczyli na własne oczy
  5. Sesja narzeczeńska u Pawła z "Rolnik szuka żony". Zakochani z Baśkami w tle
  6. Dzisiaj skończyłaby 105 lat. Jak wspominamy Hankę Bielicką, ikonę polskiego kabaretu i sceny aktorskiej?
  7. Właściciel oddał psa po 9 latach. Nagle zjawił się ktoś w schronisku, na kogo pies nawet nie wiedział, że może liczyć

Następny artykuł