kalendarz adwentowy
pikist.com
Autor Magdalena Więckowska - 7 Grudnia 2020

Kalendarz adwentowy z czekoladkami - kto pamięta? Nadal kupujecie?

Kalendarz adwentowy jest jedną z najładniejszych i najprzyjemniejszych tradycji związanych z oczekiwaniem na Boże Narodzenie. Kalendarze wskazujące na dni pozostałe do Gwiazdki mają najrozmaitsze formy - z roku na rok jest ich coraz więcej, ukazując nieograniczone możliwości wyobraźni ich twórców. Kto pamięta dawny, najzwyklejszy kalendarz adwentowy z ukrytymi czekoladkami w środku?

Kalendarz adwentowy podarowany przez rodziców lub przez dziadków był wystarczająco jasnym sygnałem, że Święta już blisko.

Kalendarz adwentowy

Taki kalendarz, zwłaszcza jeśli ukryte są w nim smakołyki, potrafi dość solidnie wyuczyć cierpliwości - każdego dnia można bowiem otworzyć tylko jedno “okienko”. W zależności od tego, czy dany kalendarz adwentowy ma charakter świecki czy religijny, będzie on wyglądał nieco inaczej.

Niektóre wersje sprzedawane współcześnie przewidują małe próbki kosmetyków na każdy dzień, a nawet różne smaki piwa. W wersjach religijnych możemy spodziewać się na przykład czekoladek, których kształty będą przypominać biblijne historie.

Odliczanie: czas start

Każdy kalendarz adwentowy ma 24 okienka i całe odliczanie do Świąt zaczyna się oczywiście 1 grudnia. Każdy z nas pamięta z dzieciństwa tradycyjne kalendarze z ukrytymi czekoladkami. Obecnie w sklepach jest ich całe zatrzęsienie - mogą być nie tylko dwuwymiarowe, ale także trójwymiarowe, w kształcie ozdobnych pudełeczek, do stawiania lub wieszania.

Choć wiele tradycji pokrywa się patyną wspomnień, to zawsze warto pielęgnować dawne zwyczaje, nawet jeśli mogą wydawać się nieistotnym drobiazgiem. Kiedy na zewnątrz brak śniegu, a atmosfera Gwiazdki przypomina bardziej Wielkanoc, dobrze jest podtrzymać grudniowy żar domostwa dodatkowymi sposobami.

Następny artykuł