komputer
unsplash.com / Christian Hume
Autor Magdalena Więckowska - 2 Listopada 2020

Używasz komputera? Pilne ostrzeżenie przed oszustami na popularnym portalu

Komputery, smartfony i tablety na dobre opanowały naszą rzeczywistość. Wielu z nas nie wyobraża sobie wyjść z domu bez komórki lub spędzić dnia bez przeglądania internetu. Wiele codziennych czynności przeniosło się z realnego życia do przestrzeni internetowej, włączając w to transakcje bankowe, zakupy czy poznawanie nowych osób. I tak jak opisywana zmiana technologiczna ma swoje zasadnicze plusy, które znacznie ułatwiają życie, pojawiają się w tym samym czasie nowe zagrożenia. Internetowi oszuści nie śpią i cały czas wymyślają coraz to nowsze sposoby na zagarnięcie cudzych pieniędzy.

Komputerowy świat ma swoich przestępców, którzy upatrują ofiar na popularnych stronach internetowych, odwiedzanych codziennie przez miliony Polaków. Z pewnością każdy z nas słyszał o platformie OLX. To właśnie tam okazało się, że cyberprzestępcy używają pokładów swojej kreatywności do kolejnych niecnych celów.

Apolonia z Apolonia z "Rolnik szuka żony" się wygadała. Powiedziała, co stało się z Ewą po programieCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1.Pilne: najnowsze informacje ws. "piątki dla zwierząt". Ludzie nie dowierzają
2. Kursy walut: Złoty na kolanach, tak źle nie było od 11 lat. Czy są szanse na poprawę?
3. Ukryta prawda o związkach szkół i traktorów w PRL-u. Fakty wyszły na jaw, mało kto zdaje sobie z tego sprawę

Komputery, transakcje i kłopoty

Nie chodzi, rzecz jasna, o to, by przestać kupować i sprzedawać towary przez internet. Nie jest to też straszenie, lecz skierowanie uwagi użytkowników internetu na znaki, które powinny dać nam do zrozumienia, że ktoś próbuje wyłudzić nasze dane i pieniądze. Fakt jest taki, że hakerzy cały czas obserwują to, co dzieje się na popularnych stronach internetowych. Zabezpieczenia przed kradzieżą są coraz bardziej rozbudowane, lecz cyberprzestępcy również nie ustają w wynajdywaniu kolejnych furtek, które umożliwiają im kradzieże na wielką skalę. Na popularnej platformie sprzedażowej OLX pojawiła się we wrześniu aktualizacja systemu płatności. Przez właścicieli serwisu został przedstawiony do publicznej wiadomości program ochrony kupujących.

Pilne: najnowsze informacje ws. Pilne: najnowsze informacje ws. "piątki dla zwierząt". Ludzie nie dowierzająCzytaj dalej

Dalszy rozwój wydarzeń

I tak jak dobrą wiadomością jest informowanie użytkowników portalu o zmianach i ulepszeniach w kwestii bezpieczeństwa, jednocześnie ta sama informacja może być użyta w niecny sposób przez przestępców. Hakerzy zaczęli tworzyć fałszywe wersje portalu. Zagrożenie dotyczy zarówno sprzedawców, jak i kupujących. W przypadku, kiedy sprzedajemy, może zgłosić się do nas oszust, podszywając się pod klienta. “Klient” wysyła link do strony internetowej, poprzez którą sprzedawca może odebrać pieniądze. Dzięki temu pozyskuje dane z karty płatniczej - numer, ważność i kod CVV. To wystarczy, by cyberprzestępca mógł używać naszej karty do własnych celów, nie mając jej w sposób fizyczny. Warto zwrócić uwagę, że podejrzane strony internetowe są pełne błędów językowych i zawarta w nich treść wygląda sztucznie i niedopracowanie. O czym należy pamiętać, by nie stać się ofiarą internetowego oszustwa? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że żadna strona internetowa nie przesyła oddzielnych linków do opłacenia transakcji. Kiedy jesteśmy sprzedawcami, nikt nie powinien pytać nas o dane naszej karty płatniczej. W przypadku platformy OLX jedyną stroną, na którą następuje przekierowanie w celu finalizacji płatności jest Dotpay. Bądźmy bezpieczni w sieci!

Z ostatniej chwili: JózefZ ostatniej chwili: Józef z "Rolnik szuka żony" się określił. Widok nie pozostawia wątpliwościCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

Następny artykuł