koń
commons.wikimedia.org / fot. B0rder
Autor Magdalena Więckowska - 3 Grudnia 2020

Rozpoznajecie rasę ze zdjęcia? Zimnokrwisty rumak zachwyca każdego

Koń - jaki jest, każdy widzi - brzmi stare porzekadło. Co innego jednak w przypadku prawdziwych końskich piękności, do których niewątpliwie zalicza się koń fryzyjski, zwany w skrócie fryzem. Zwierzęta te ze względu na swoją charakterystyczną karą maść, a także wspaniały kształt ciała zachwycają każdego, kto tylko na nie spojrzy.

Koń fryzyjski nie jest najpopularniejszą z ras, jakie można spotkać w polskich stadninach lub gospodarstwach. Mimo to jest to koń, którego bez wątpienia może rozpoznać każdy miłośnik tych zwierząt.

Koń fryzyjski

Jest to bardzo stara rasa, której wygląd ewoluował na przestrzeni wieków. Niemniej jednak koń fryzyjski zawsze należał do koni zimnokrwistych, czyli odznaczających się większą masą i grubszym kośćcem niż tzw. konie gorącokrwiste.

Przez pewien czas w ramach selekcji hodowlanejpróbowano nadać fryzom nieco lżejszy kształt ciała, lecz późniejsze zawirowania historyczne w postaci wojen uniemożliwiły efektywną pracę nad eksteriorem rasy.

Charakterystyczne piękno

Koń fryzyjski kojarzy się przede wszystkim z lśniącą, karą sierścią, bujną grzywą i ogonem, a także ozdobnymi szczotkami pęcinowymi. Poza pięknym wyglądem koń ten reprezentuje też miły, przyjazny charakter, typowy dla większości koni zimnokrwistych.

Nie ma tendencji do narowów, a dodatkowo prezentuje ładne chody. Jest to koń średniej wielkości - koń mierzy w kłębie około 160 cm, natomiast klacz ma około 154-156 cm w kłębie. Co ciekawe, we wzorcu rasy nie ma podanej maksymalnej wysokości konia, toteż w historii zdarzały się fryzy, których wysokość w kłębie sięgała aż 180 cm.

Następny artykuł