kowr
Arkadiusz Ziolek / East News
Autor Magdalena Więckowska - 14 Stycznia 2021

Branża rolnictwa, która rośnie w błyskawicznym tempie. Znakomite wiadomości z KOWR

KOWR podzielił się znakomitymi wiadomościami związanymi z branżą winiarską w Polsce. Produkcja wina na przestrzeni lat 2009-2020 wzrosła aż 35 razy. W naszym kraju zarejestrowanych jest obecnie 330 producentów win.

Zastępca dyrektora generalnego KOWR Marcin Wroński cytowany przez portal swiatrolnika.info podał, iż winnice mają powierzchnię od kilkunastu arów do kilkunastu hektarów.

Dobre wieści z KOWR

35-krotny wzrost branży na przestrzeni jedenastu lat potrafi zrobić wrażenie. Wrażenie jest tym większe, że Polska w pierwszym odruchu nie kojarzy się jako kraj winnic - temu wyobrażeniu bliższe są kraje południowej Europy, gdzie okres wegetacyjny roślin jest wyraźnie dłuższy.

Jak się jednak okazuje dla Polaków nie ma nic niemożliwego, a pozorne trudności mogą być przekute w sukces i doskonale prosperujący biznes. Bo przyznać trzeba - sukces winiarzy został przez nich osiągnięty ciężką pracą i wytrwałością w dążeniu do celu.

Jak podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa największe zagęszczenie winnic jest w województwach małopolskim i zachodniopomorskim. Co ciekawe, są one obecne bardzo często w bliskim sąsiedztwie gospodarstw agroturystycznych.

Robert Lewandowski widzi potencjał w rolnictwie. Nie do wiary, w co zainwestowałRobert Lewandowski widzi potencjał w rolnictwie. Nie do wiary, w co zainwestowałCzytaj dalej

Można zatem wyciągnąć wniosek, że winnice mają nie tylko praktyczną zaletę w postaci produkcji wina, lecz pełnią także atrakcyjną funkcję turystyczną dzięki swojej nieprzeciętnej urodzie wkomponowanej w wiejski krajobraz.

Szczegóły z KOWR

Cytowany przez portal swiatrolnika.info Marcin Wroński powiedział:

- Obserwowany dynamiczny rozwój polskiego winiarstwa jest wypadkową kilku czynników. Przede wszystkim bodźcem dla rozwoju rynku wina w Polsce było wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku, które zniosły szereg barier administracyjnych utrudniających rozwój winiarstwa na obecną skalę, a także czynniki społeczne.

Jak podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w latach 2009-2020 nastąpił 16-krotny wzrost zarejestrowanych producentów wina, a powierzchnia winnic zwiększyła się piętnaście razy.

Wyrób wina jest możliwy tylko w sytuacji, gdy osoba fizyczna lub prawna uzyska wpis do ewidencji producentów wina. Procedury te są wymagane, ponieważ w Polsce na wino nałożony jest podatek akcyzowy.

Dzięki temu KOWR może także monitorować kierunki rozwoju branży na przestrzeni lat.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł