kowr
unsplash.com / fot. Monika Grabkowska
Autor Magdalena Więckowska - 21 Stycznia 2021

Zaczyna się w tym roku. KOWR będzie pobierał więcej danych od skupów mleka

KOWR - ze względu na nowe unijne regulacje - będzie pobierał więcej danych od podmiotów skupujących mleko. W obowiązkowych raportach każdy taki podmiot będzie musiał zawrzeć m.in. ilość kupionego mleka, dane dotyczące zawartości tłuszczu, białka oraz ilość ekologicznego surowego mleka krowiego.

KOWR przypomina, ze zmiany wchodzą w życie już w 2021 roku, a pierwszy raport od podmiotów skupujących mleko musi być przesłany do 15 lutego 2021 roku.

KOWR i dane ze skupów mleka

Choć skupy mleka już raportowały informacje dotyczące kupowanego przez siebie produktu, to tym razem - na mocy unijnych przepisów - zakres podawanych informacji będzie szerszy. Jest to podyktowane tym, iż Unia Europejska chce lepiej monitorować europejski rynek mleka.

Dane pobierane ze wszystkich krajów członkowskich mają trafiać do analiz w Komisji Europejskiej.

Zmianie ulega przede wszystkim wzór formularza. Podmioty, które skupują mleko muszą od teraz zawierać tam dodatkowe informacje.

Nowe odcinki Nowe odcinki "Rolnicy. Podlasie" potwierdzone. Jednak twórcy wciąż trzymają widzów w niepewnościCzytaj dalej

W raporcie trzeba będzie podać ilość kupionego surowego mleka krowiego (również tego ekologicznego) w przeliczeniu na kilogramy o rzeczywistej zawartości tłuszczu.

Kolejnym wymaganym parametrem jest zawartość tłuszczu w surowym mleku przedstawiony w wartości procentowej masy całkowitej mleka.

Dodatkowo w raporcie pojawi się miejsce na podanie informacji, jaką ilość ekologicznego surowego mleka krowiego (w przeliczeniu na kilogramy) nabył dany skup.

Nowe formularze do KOWR

Zmiana obowiązuje już od 2021 roku, jednakże pierwszy raport w rozszerzonej formie ma być przekazany do KOWR do 15 lutego. Później każdy taki 30-dniowy raport będzie musiał być przesyłany urzędnikom do piętnastego dnia każdego miesiąca.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa prowadzi specjalny rejestr podmiotów skupujących mleko. Warto zauważyć, że w Polsce istnieje 305 takich firm, a 80% z nich to mleczarnie.

Istotne jest by pamiętać, że raporty dotyczące kupowanego mleka przez ww. podmioty są obowiązkowe - za niedopełnienie tej procedury nakładane są kary finansowe.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: portalspozywczy.pl

Następny artykuł