kowr
unsplash.com / fot. Elaine Casap
Autor Magdalena Więckowska - 31 Grudnia 2020

KOWR rozda 62 tysięcy ton żywności. 400 mln złotych na jeden cel

KOWR, czyli Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa rozpoczął dostawy żywności adresowanej do magazynów jego organizacji partnerskich. Produktów jest w sumie ponad 62 tysięcy ton, a całkowity budżet przedsięwzięcia pomocowego wyniósł 400 milionów złotych.

KOWR realizuje tym samym Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa, którego inicjatorem jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

KOWR rozdaje żywność potrzebującym

Zima jest czasem, który wyjątkowo kojarzy się z pomaganiem innym: zbiórki prezentów i żywności na Gwiazdkę dla potrzebujących, organizacja spotkań opłatkowych na rynkach miast, Szlachetna Paczka, finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Część z tych inicjatyw została przesunięta na inne terminy, a część z nich realizuje uprzednio zaplanowane akcje. Nie inaczej jest z KOWR, który rozpoczął dostawy 62 tysięcy ton żywności potrzebującym osobom z całej Polski.

KOWR dostarcza produkty spożywcze do organizacji partnerskich, wśród których jest Federacja Polskich Banków Żywności, Caritas Polska, Polski Komitet Pomocy Społecznej oraz Polski Czerwony Krzyż.

Gienek i Andrzej z Gienek i Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" grają dla WOŚP. Nie do wiary, co przeznaczyli na licytacjęCzytaj dalej

Szczegóły akcji

Portal farmer.pl przytoczył słowa zastępcy dyrektora KOWR - Marcina Wrońskiego - który wypowiedział się na temat tegorocznej akcji pomocowej:

- Na program pomocy żywnościowej przeznaczamy 400 mln zł, z tego blisko 364 mln zł na zakup żywności i 36 mln zł na dofinansowanie projektów czterech organizacji partnerskich. Rozpoczęliśmy dostarczanie żywności do 122 magazynów na terenie całej Polski. Z tych magazynów będzie ona trafiać do punktów dystrybucji, następnie będzie przekazywana osobom potrzebującym. Ogólna masa żywności wyniesie aż 62,3 tys. ton.

Wiadomo, że do magazynów wymienionych organizacji partnerskich trafi dwadzieścia rodzajów produktów spożywczych. Są to w głównej mierze artykuły, które nie ulegają szybkiemu przeterminowaniu.

Potrzebujący otrzymają m.in. koncentrat pomidorowy, powidła śliwkowe, groszek z marchewką, makaron, płatki owsiane, fasolę po bretońsku, szynkę drobiową, szynkę wieprzową mieloną, pasztet drobiowy, mleko, dojrzewający ser podpuszczkowy oraz cukier.

Dostawy żywności są rozłożone w czasie: pierwsze z nich rozpoczęły się w grudniu 2020 roku, a będą trwać aż do końca lipca 2021 roku.

Opisywany Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa na lata 2014-2020 jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł