koza
pixnio.com
Autor Magdalena Więckowska - 27 Listopada 2020

Tryknęła was koza w dzieciństwie? Niewielkie zwierzę z wielkim charakterem

Koza potrafi być niezwykle charakternym zwierzęciem. Wielu z nas przekonało się o tym w szczególnie dobitny sposób, gdy koza ubodła w najmniej spodziewanym momencie. W większości przypadków kozy są bardzo łagodnymi i przyjemnymi zwierzakami, czasami jednak potrafią pokazać rogi (i to dosłownie!).

Koza jest niezwykle wytrzymała i odznacza się dobrym zdrowiem. Nic zatem dziwnego, że jest popularnym zwierzęciem gospodarskim, które występuje w wielu odmianach ras.

Koza i trykanie

Ten, kto słyszał trykające się samce kóz w walce o samice, ten z pewnością nie zapomni charakterystycznego, głuchego dźwięku zderzenia dwóch twardych głów.

Czasami jednak trykanie obraca się przeciwko ludziom - co samo w sobie raczej nie jest zagrożeniem, ale potrafi napędzić stracha.

Wiele dzieci, które wychowywały się na wsi ma w swoich doświadczeniach bycie trykniętym przez kozę.

Zabawne wspomnienia

Wiele osób w momencie tryknięcia przestrasza się i bierze nogi za pas. Fakt faktem, koza nie jest wielkości krowy, ale potrafi pokazać swoją moc.

Ten, kto hoduje kozy doskonale wie, że poza niesfornymi nawykami reprezentują one wysoką inteligencję, a nawet przebiegłość. Na co dzień spolegliwe potrafią dostarczać wiele uśmiechu tym, którzy je bacznie obserwują.

Następny artykuł