
Realna pomoc i złagodzenie sporu między rolnikami a KŁ. Jest wniosek do ministerstwa
Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła z wnioskiem do ministerstwa. Chodzi o uregulowanie szacowania szkód i funkcjonowania kół łowieckich. Co więcej, KRIR chce, by wprowadzone zostały rozwiązania, które złagodzą spór między rolnikami a kołami łowickimi i doprowadzą do korzystania z realnej pomocy, która przysługuje rolnikom.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w dniu 8 stycznia bieżącego roku w związku z wnioskami nadesłanymi przez samorządy rolnicze, zwrócił się do Ministra Klimatu i Środowiska, by podjęte zostały działania legislacyjne w dwóch kwestiach.
Nadzór kół łowieckich
Pierwszą kwestią, z którą zwróciła się Podlaska Izba Rolnicza, jest ustanowienie nadzoru nad kołami łowickimi przez starostów powiatowych.
- Zdaniem wnioskodawcy, skoro Starosta odpowiedzialny jest za wydzierżawianie obwodów łowieckich oraz naliczanie opłat z tego tytułu, powinien on również sprawować nadzór nad wypełnianiem obowiązków wynikających z prawidłowej gospodarki łowieckiej - informuje KRIR.
Zarząd KRIR zgodził się ze zdaniem Podlaskiej Izby Rolniczej, co więcej podkreślił, że niezbędne jest uszanowanie nadzoru nad kolami łowieckimi, a także wprowadzenie rozwiązań prawnych, które doprowadziłby do załagodzenia sporu między rolnikami a kołami łowieckim.
Szacowanie szkód
Drugi wniosek został przedstawiony przez Dolnośląską Izbę Rolniczą, zdaniem, której niezbędne jest unormowanie kwestii szacowania szkód w uprawach.
- A dokładniej sytuacji, w których koła łowieckie odmawiają szacowania szkód, pomimo zgłoszenia, albo celowo opóźniają się z podjęciem działań lub nie dostarczają protokołów szacowania, uniemożliwiając rolnikowi wniesienie pozwu o odszkodowanie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wymagane jest uprzednio przejście całej procedury administracyjnej. Tego typu praktyki stosowane przez koła łowieckie przysparzają rolnikom dużych problemów, narażając tym samym na wymierne straty - przekazała KRIR.
Samorząd rolniczy jest zdania, że wprowadzenie zmian, będzie miało wpływ na mobilizację kół łowieckich do wypełniania przez nie ustawowych obowiązków, a dla rolników będzie to możliwość na realną ochronę swoich praw.
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
- Rozpoczną się kontrole gospodarstw. Wszystko przez kolejne ognisko ptasiej grypy
- Skandaliczne zachowanie wobec Emilki z "Rolnicy. Podlasie". Ciąg dalszy nękania
- Zjechał cysterną do rowu, na ulicę wylało się mleko. Nie do wiary, co było przyczyną zdarzenia
Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych