KRIR - PS WPR
Mexxicana/Pixinio
Autor Aneta Wasilewska - 20 Lutego 2021

Nie będzie dotacji na maszyny rolnicze? Uwagi Krajowej Rady Izb Rolniczych do Planu Strategicznego dla WPR

W poniedziałek 15 lutego zakończyły się konsultacje publiczne do projektu Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej dotyczącego okresu 2023-2027. Zgodnie z uwagami Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z zapisów Planu Strategicznego wynika, że nie zostało przewidziane wsparcie dla rolników, którzy zaplanują zakup maszyn rolniczych.

- W Planie brak przewidzianego jest naboru dla osób, które planują zakup maszyn i urządzeń rolniczych potrzebnych do funkcjonowania gospodarstwa np. przyczep, ciągników rolniczych - przekazuje swoje uwagi Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Dla kogo dotacje?

- Program skierowany jest jedynie na budowę budynków lub ich modernizację- obszar a) lub dla gospodarstw ekologicznych – obszar b) oraz działanie -Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu - wskazano.

Oświadczenie Ministra Rolnictwa. Grzegorz Puda odcina się od Oświadczenie Ministra Rolnictwa. Grzegorz Puda odcina się od "reform Kołodziejczaka"Czytaj dalej

Zdaniem Zarządu KRIR działanie to powinno wyglądać tak, jak do tej pory działania Modernizacja gospodarstw rolnych, które pozwalało na zakup urządzeń służących poprawie ochrony środowiska, jaki z zakupu maszyn niezbędnych do prowadzenia gospodarstwa. Co więcej, należałoby zwiększyć limit pomocy na maszyny/urządzenia do 300.000 PLN. Jak przypomniano, w PROW 2007-2013 limit był 300.000 zł, od 2015 roku jest to 200.000 zł.

KRIR: Dyskryminacja rolników po 40 roku życia

Wśród uwag, które zostały wskazane przez Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczących rozdziału 5. "Rozważane działania (interwencje) – Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (dotacja)" znalazły się zapisy, w których dyskryminowane są osoby powyżej 40 roku życia.

- Osoby te w obecnej perspektywie w tym działaniu nie otrzymają punktów za wiek i niejednokrotnie nie uzyskują wymaganej, niezbędnej, minimalnej liczby punktów. Zatem nie mogą być beneficjentami tego działania. Dodatkowo nawet jeśli uda im się zebrać wymagane punkty progowe, nie otrzymują wyższego poziomu dofinansowania, jak u młodych rolników (60 proc.). A są to osoby również perspektywiczne, chcą rozwijać swoje warsztaty pracy, utrzymywać swoje rodziny. Przecież wielu z nich do emerytury zostaje jeszcze ćwierć wieku - wskazał Zarząd KRIR.

Co więcej, zarząd jest zdania, że należy przyjąć odpowiednie kryteria, zgodnie z którymi, rolnicy po 40 roku życia może uzyskać przynajmniej minimalną liczbę punktów.

- Np. punkty za wiek można by przyznawać wprost proporcjonalnie do wieku, gdzie 40-latek otrzyma 1 pkt, 50-latek – 0,5, a 65 – 0 pkt - proponuje Zarząd KRIR.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych

Następny artykuł