KRIR - obowiązek
ozsvathcsilla/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 27 Grudnia 2020

Obwiązek nałożony na rolników jest niewykonalny. KRIR apeluje o zmianę przepisów

Niestety, jak zaznacza Krajowa Rada Izb Rolniczych, obowiązek nałożony na rolników jest niemożliwy do wykonania. W związku z tym KRIR apeluje do ministra infrastruktury o zmianę przepisów, zaznaczają, kto powinien przejąć uciążliwy obowiązek.

Krajowa Rada Izb Rolniczych 22 grudnia skierowała wniosek do Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka o zmianę przepisów artykułu 30 ustawy o drogach publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 470, 471, 1087 ).

- Utrzymywanie zjazdów, łącznie ze znajdującymi się pod nimi przepustami, należy do właścicieli lub użytkowników gruntów przyległych do drogi - brzmi Art. 30. Ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych.

Kary dla rolników

Niestety, nieutrzymywanie należytego stanu przez właścicieli i użytkowników działek prowadzi do karania.

-Wyżej wymienione przepisy nałożyły obowiązek utrzymywania zjazdów, łącznie ze znajdującymi się pod nimi przepustami przez właścicieli lub użytkowników gruntów przyległych do drogi. Jeżeli zjazdy, które są w pasie drogowym, nie będą utrzymane w należytym stanie przez właścicieli lub użytkowników działek, zostanie nałożona na nich kara lub zostaną one rozebrane- przekazała KRIR.

Rolnicy złożyli petycję. Nie zgadzają się z zakazem wywalczonym przez ekologówRolnicy złożyli petycję. Nie zgadzają się z zakazem wywalczonym przez ekologówCzytaj dalej

Obowiązek nałożony na rolników jest niewykolany

- Z praktycznego punktu widzenia utrzymanie przejazdów we właściwym stanie przez właścicieli działek jest nie wykonalne, ponieważ wszelkie prace w pasie drogowym wymagają zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom ruchu, czego właściciele działek rolnych nie są w stanie zapewnić, ponieważ nie posiadają odpowiednich pozwoleń, znaków i urządzeń - zaznacza KRIR.

Co więcej, Krajowa Rada Izb Rolniczych jest przekonana, że obecnie większość przepustów pod zjazdami jest zamulona. Stało się tak na skutek nieczyszczenia rowów i niezbierania wykoszonej trawy, która tamuje przepływ wody.

- KRIR wnioskuje o zmianę przepisów w tym zakresie tak, aby w zakresie obowiązków zarządców dróg było odpowiednie utrzymanie drożności przepustów drogowych pod zjazdami - kończy KRIR.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

>

Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych

Następny artykuł