
Masz krowy? W grudniu pojawi się istotna zmiana, lepiej wiedzieć
Ważne informacje dla wszystkich hodowców krów. Zgodnie z informacjami, jakie zamieszczone zostały na stronie Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, w grudniowej ocenie wartości hodowlanej dodane zostały kolejne cechy.
Zgodnie z informacjami, jakie dziś pojawiły się na stronie PFHBiPM (Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka), w grudniowej ocenie wartości hodowlanej bydła rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej znajdą się nowe cechy. Wśród nich znajdą się informacje dotyczące między innymi zdolności udojowej, porodu, wydajności i zawartości laktozy.
Masz krowy? Lepiej wiedzieć, PFHBiPM dodaje nowe cechy do analizy
W grudniowej analizie zostały dodane cechy, które mogą poprawić opłacalność produkcji mleka. Zootechnicy podczas drugiego próbnego doju w pierwszej laktacji będą oceniać szybkość oddawania mleka, zachowanie krowy podczas dojenia i same efekty doju.
Nowo dodane cechy mają pomagać rolnikom w selekcji i wyborze najlepszych zwierząt do rozrodu.
- Krajowe oszacowania wartości hodowlanej dla cech zdolności udojowej i cech związanych z przebiegiem porodu, podobnie jak to jest w przypadku wszystkich innych cech uwzględnionych dotychczas w krajowym systemie oceny, będą przesyłane do ośrodka obliczeniowego Interbullu w Uppsali, a na stronach Instytutu Zootechniki PIB publikowane będą oszacowania międzynarodowe. Wydajność i zawartość laktozy nie są jak dotąd objęte oceną międzynarodową, stąd Instytut Zootechniki PIB opublikuje krajowe oszacowania tylko dla buhajów użytkowanych w Polsce - przekazano na stronie PFHBiPM.
DZISIAJ GRZEJE:
Sprawdzenie szybkości oddawania mleka
- Szybkość oddawania mleka (SOM) oceniana jest subiektywnie w skali liniowej od 1 do 5, natomiast temperament (TEM) można zdefiniować jako zachowanie krowy podczas doju i jej reakcję na czynności wykonywane przez obsługę w trakcie doju. W dużych fermach mlecznych cechy zdolności udojowej związane z czasem potrzebnym do obsługi pojedynczego zwierzęcia są szczególnie ważne dla ekonomiki produkcji mleka. W stadach, gdzie wykorzystywane są hale lub roboty udojowe, krowy powinny szybko oddawać mleko, a po skończonym doju spokojnie opuszczać halę - przekazano.
W przypadku dojenia krów na halach wymagane jest zapewnienie odpowiednio płynnego ruchu krów w trakcie przechodzenia na stanowiska udojowe i ich opuszczania po wydojeniu. Co oznacza, że krowy, które wolniej oddają mleko, wymuszają dłuższe przebywanie na stanowiskach, co przyczynia się do zwiększenia nerwowości u zwierząt, ale nie tylko.
- A także sprzyja powstawaniu mechanicznych urazów wymienia i wnikaniu patogenów do kanału strzykowego. Może to prowadzić do częstszego występowania subklinicznej lub klinicznej postaci mastitis. Największą wydajność mleka, tłuszczu i białka w przeliczeniu na dzień użytkowania, zaobserwowano u krów spokojnie reagujących na procedury związane z dojem i krów względnie szybko oddających mleko - zaznaczono.
Przebieg porodów i wartość hodowlana
- Przebieg porodów oraz przeżywalność cieląt, to kolejna grupa cech mających istotne znaczenie w doskonaleniu populacji wysokoprodukcyjnego bydła mlecznego. Trudne porody, zwiększają okołoporodową śmiertelność cieląt i negatywnie wpływają na ekonomikę produkcji mleka. Powodują zwiększenie kosztów związanych z opieką weterynaryjną oraz skracają długość okresu użytkowania krów. Przebieg porodu uzależniony jest od wielu czynników (między innymi: żywienia, przygotowywania krowy do porodu, profilaktyki chorób zakaźnych, asekuracji i pomocy porodowej), a także od trafnego wyboru buhaja na ojca cielęcia. Niewłaściwy wybór ojca zwiększa ryzyko powstania trudności okołoporodowych - informuje PFHBiPM.
W skali od 1 do 6 oceniany jest sam poród, a w skali od 1 do 4 przeżywalność cieląt.
- Wartości hodowlane zdolności udojowej, przebiegu porodów i przeżywalności cieląt, będą podlegały standaryzacji, tak aby średnia wartość zwierząt tworzących grupę bazową wynosiła 100, a odchylenie standardowe 10. Oszacowania pod względem temperamentu i cech związanych z przebiegiem porodu będą dodatkowo przeskalowane tak, aby wyższa wartość hodowlana odpowiadała bardziej pożądanemu fenotypowi - dodano.
PFHBiPM zaznacza, że hodowcy, wybierając zwierzęta do rozmnażania, powinni, skłaniać się ku tym, które mają wartość hodowlaną wyższą niż 100 pod względem obu cech zdolności udojowej, przebiegu porodów i przeżywalności cieląt. Więcej informacji na temat można przeczytać na oficjalnej stronie PFHBiPM.
ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:
- Ale moc. Przepis na syrop z cebuli, czosnku, imbiru, miodu i kurkumy na przeziębienia i odporność
- Grażyna Szapołowska pokazała swoją wnuczkę. Niezwykłe zdjęcie kobiet na okładce magazynu
- Przewoził jabłka, zapomniał o jednym. Teraz kara może wynieść 2 tysiące złotych
- Na polach zostanie kapusta. Niestety, wielu odmian w ogóle nie opłaca się zbierać
- Kłamali, że mają świnie i wyłudzili 1,3 mln złotych. Wszystko się posypało
- Podglądała dwie ciężarne świnie przez kamerkę. Przypadkiem ocaliła im życie
- Fame MMA 8 ruszyło z kopyta. Gwiazdor "Top Model" bezlitosny, ulubieniec znany z ekranów TVN rozłożył rywala na łopatki
Źródło: TopAgrar, PFHBiPM