KRUS - pieniądze
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 3 Grudnia 2020

Od 1 grudnia weszły w życie zmiany dla emerytów i rencistów. Wiadomości dla ubezpieczonych w KRUS

Ważna wiadomość dla wszystkich pobierających emerytury i renty z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Z dniem 1 grudnia bieżącego roku zmieniły się kwoty miesięcznego przychodu z tytułu wykonywania działalności, które powodują zmniejszenie bądź zawieszenie świadczeń.

Zgodnie z informacjami, jakie pojawiły się na stronie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, od 1 grudnia zmieniły się kwoty miesięcznego przychodu z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, które powodują zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych.

Ogromne zaskoczenie w Ogromne zaskoczenie w "Rolnik szuka żony". Magda i Kuba wyznali wszystko przed kameramiCzytaj dalej

Nowe kwoty w KRUS

- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 01 grudnia 2020 r. zmieniają się kwoty miesięcznego przychodu z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego (np. z tytułu zatrudnienia) powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych - przekazano na stronie KRUS.

I tak od początku grudnia kwoty przychodu, które powodują zmniejszenie bądź zawieszenie emerytury i renty wynoszą:

  • 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia tj. 3 618 zł 30 gr,
  • 130% tego wynagrodzenia, tj. 6 719 zł 70 gr.

Z czego wynikają zmiany kwot w KRUS?

Nowe kwoty miesięcznego przychodu, które powodują zmniejszenie lub zwiększenie emerytury bądź renty zostały ogłoszone komunikatem z dnia 17 listopada 2020 roku przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wynikają one z ogłoszenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za III kwartał 2020 r. (5 168 zł 93 gr).

Nowe kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie/zawieszenie emerytury lub renty ogłosił komunikatem z dnia 17 listopada 2020 r. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w związku z ogłoszeniem przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za III kwartał 2020 r. (5 168 zł 93 gr).

Zgodnie z danymi za maj 2019 roku, około 700 osób miało zawieszoną wypłatę w części emerytury bądź renty z uwagi na osiągnięcie dodatkowych przychodów z tytułu zatrudnienia.

Podstawą prawną są: Komunikat Prezesa GUS z dnia 10 listopada 2020 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2020 r. /M.P. z dnia 12 listopada 2020 r. poz. 1030/ oraz Komunikat Prezesa ZUS z dnia 17 listopada 2020 r. w sprawie kwot przychodu odpowiadających 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2020 r. stosowanych przy zmniejszaniu albo zawieszaniu emerytur i rent /M.P. z dnia 18 listopada 2020 r. poz. 1055/.

Gienek i Andrzej z Gienek i Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" z niemałymi problemami. Wszystko przez awarięCzytaj dalej

Teksty wybrane dla Ciebie:

Zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonych w KRUS

W ostatnich dniach pojawiła się także dobra wiadomość dla rodziców. Zasiłek opiekuńczy w związku ze sprawowaniem opieki nad dziećmi z powodu zamknięcia żłóbków, przedszkoli, szkół i innych placówek został przedłużony. Rodzice i opiekunowie wnioski o dodatkowe pieniądze mogą składać jeszcze w grudniu. Więcej na ten temat pisaliśmy >tutaj<.

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł