KRUS - wymiar składki
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 4 Lutego 2021

KRUS ogłosiła wymiar składki na ubezpieczenie zdrowotne

KRUS (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) przedstawiła wymiar składki na ubezpieczenie zdrowotne za domowników z działów specjalnych produkcji rolnej i pomocników rolnika. Nowy wymiar składki obowiązywać będzie już od początku kwietnia bieżącego roku.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na początku lutego poinformowała, jaki jest wymiar składki na ubezpieczenie zdrowotne za domowników z działów specjalnych produkcji rolnej i pomocników rolnika od 1 kwietnia 2021 r.

Wymiar składki na ubezpieczenie zdrowotne za domowników z działów specjalnych produkcji rolnej i pomocników rolnika

- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2020 r. wynosiło 5 656,51 zł. (M.P z 2021 r. poz. 103) - przekazano w komunikacie.

W związku z powyższą liczbą przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, od 1 kwietnia zmienia się wymiar składki za:

  • domowników w gospodarstwach rolnym stanowiących samoistne działy specjalne produkcji rolnej,
  • pomocników rolnika.
Rolnik chciał odszkodowania za słupy. Interweniowała policja, Rolnik chciał odszkodowania za słupy. Interweniowała policja, "Wyłem z bólu"Czytaj dalej

Od 1 kwietnia bieżącego roku składka wyniesie 170 zł miesięcznie.

Kwota składki, to 9% od kwoty podstawy wymiaru stanowiącej 33,4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku.

Informacje na temat składek KRUS

Stawki składek miesięcznych na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie, emerytalno-rentowe, które obowiązują w pierwszym kwartale 2021 roku, można znaleźć >tutaj<.

O tym, czy rolnicy muszą opłacać składki zdrowotne, można przeczytać >tutaj<.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: KRUS

Następny artykuł