KRUS - pieniadze
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 9 Listopada 2020

Zmiany mogą dotknąć tysiące emerytów i rencistów. Do KRUS wpłynął ważny wniosek

Wszyscy emeryci i renciści będą mieli takie same przywileje? Do KRUS wpłyną ważny wiosek, który może odmienić sytuację seniorów w Polsce.

Do KRUS wpłynął ważny apel, który może odmienić sytuację emerytów i rencistów w Polsce. W końcu wszyscy seniorzy zostaliby potraktowani tak samo, bez żadnych wyjątków.

“Chłopaki, walnijmy, bo słabo ta robota idzie”. Pudzian rozdaje tajemnicze flakony i daje czadu w polu“Chłopaki, walnijmy, bo słabo ta robota idzie”. Pudzian rozdaje tajemnicze flakony i daje czadu w poluCzytaj dalej

KRUS zmieni zasady dla seniorów?

Jak się okazuje, Świętokrzyska Izba Rolnicza zwróciła się z ważnym apelem do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, by dla rolników, którzy przechodzą na emeryturę – rentę rolniczą, wydawane były legitymacje emeryta-rencisty.

- Dotychczas rolnicy przechodzący na emeryturę – rentę rolniczą otrzymują książeczkę zdrowia, która zapewnia im tylko bezpłatne leczenie, natomiast pozbawia ich innych świadczeń, jakie otrzymują emeryci i renciści ZUS, którzy mają wydawane legitymacje emeryta – rencisty. Rolnicy otrzymują bardzo niskie emerytury i traktowani są w świetle przepisów prawa jak ludzie drugiej kategorii - zwraca uwagę Świętokrzyska Izba Rolnicza.

Walka o życie w Walka o życie w "Rolnicy. Podlasie". Gienio i Andrzej przeżyli dramatyczne chwileCzytaj dalej

Koniec podziałów na emerytów z ZUS i KRUS?

Obecnie emeryci i renciści, którzy przechodzą na emeryturę z ZUS, automatycznie otrzymują legitymację. Na podstawie dokumentu mogą korzystać z dodatkowych świadczeń, z których na dzień dzisiejszy nie mogą korzystać emeryci i renciści rolnicy.

- Emeryci rolnicy KRUS nieposiadający legitymacji emeryta a tylko legitymację ubezpieczeniową są pozbawieni dodatkowych świadczeń, z których korzystają emeryci ZUS. Dlatego też zwracamy się do Krajowej Rady Izb Rolniczych o poczynienie starań i zmianę zaistniałej sytuacji, by emeryci ZUS i KRUS byli tak samo traktowani i mieli takie same przywileje. Z chwilą przechodzenia na emeryturę rolniczą otrzymywali legitymację emeryta – rencisty, a nie legitymację ubezpieczeniową. Taki stan rzeczy jak jest obecnie, pozbawia ich wielu udogodnień, z których korzystają emeryci ZUS - zaznacza Stanisław Stanik, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej.

Emeryci z ZUS mają o wiele więcej przywilejów niż rolnicy w KRUS

Najważniejsze, co wiąże się z legitymacją emeryta, to przywileje związane z ochroną zdrowia. Mowa przede wszystkim o odliczaniu kosztów zakupu lekarstw, ale nie tylko. Na terenie całej Polski w wielu aptekach pojawiają się promocje na leki dla emerytów.

Emeryci i renciści, którzy posiadają legitymacji, często są zwalniani z części opłat podczas rehabilitacji i pobytu w sanatoriach i uzdrowiskach. Z legitymacją w wielu miastach w Polsce można także podróżować w niższej cenie, bądź całkowicie za darmo.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Cała prawda o mamie Zenka Martyniuka. Ma 71 lat, a tak się zachowuje
2. Lidl uruchomił tydzień polski. Na półki rzucił absolutne hity
3. Nagranie wszystko potwierdziło. Paweł z "Rolnik szuka żony" postawił na swoim

Z posiadaniem legitymacji emeryta i rencisty wiąże się także łatwiejszy dostęp do dóbr kultury i rozrywki. Skorzystać z niej można na przykład w muzeum czy kinie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najszybszy chleb na świecie bez drożdży, zakwasu i wyrastania. Zastosuj jeden trick, a przygotujesz go w 40 minut
  2. Nagle złodziej wyważył drzwi i rzucił się na kobietę. Reakcja psa pozostawia wiele do życzenia
  3. Stawki będą niższe, pieniądze dopiero w przyszłym roku. Poznaliśmy kwoty dopłat
  4. W ukryciu na wsi zarabiali miliony. Policjanci pobledli, gdy zobaczyli na własne oczy
  5. Sesja narzeczeńska u Pawła z "Rolnik szuka żony". Zakochani z Baśkami w tle
  6. Pan Bogusław spadł z roweru i nie mógł uwierzyć własnym oczom. Niefortunny wypadek okazał się wyjątkowo cenny
  7. Papież Franciszek zabrał głos na temat raportu Watykanu. Jego słowa mogą zadziwić wielu wiernych

Źródło: WRP

Następny artykuł