KRUS - roknik
Marek BAZAK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 10 Stycznia 2021

Rolnik dostanie z KRUS 15 zł dziennie. "Wielce niesprawiedliwe"

Rolnik otrzyma od KRUS 15 złotych dziennie. Jak uważa, kwota pieniędzy wpłacana po przejściu choroby jest niesprawiedliwa. W sprawie głos zabrał jeden z pracowników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wyjaśniając obecnie obowiązujące przepisy, które dotyczą rolników.

Czytelnik portalu Dziennik Wschodni przeszedł COVID-19 i jak się okazuje, Kasa Rolnego Ubezpieczenia Społecznego wypłaci mu za każdy dzień choroby 15 zł.

15 złotych dziennie dla rolnika

- Tymczasem osoby na kwarantannie dostają 1300 zł. Chyba raczej powinno być odwrotnie? Jaka to jest sprawiedliwość? Przecież niektórzy zakażeni koronawirusem ciężko to przechodzą, niektórzy walczą o życie - zaznacza w rozmowie z portalem.

Jak zaznaczył rolnik, podczas miesięcznej choroby, nie dostałby tyle pieniędzy, ile rolnik podczas kwarantanny.

- To jest wielce niesprawiedliwe - zaznacza rolnik.

Rozpocznie się już na początku kwietnia. Rolnicy muszą się przygotować na kolejny spisRozpocznie się już na początku kwietnia. Rolnicy muszą się przygotować na kolejny spisCzytaj dalej

Komentarz z KRUS

Dziennikarze portalu Dziennik Wschodni w sprawie kwot zwrócili się do lubelskiego oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

- Do niedawna było tak, że zarówno rolnikowi z infekcją COVID-19 jak też rolnikowi objętemu obowiązkową kwarantanną bądź nadzorem epidemiologicznym przysługiwał zasiłek w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 1300 zł - przekazał Grzegorz Niećko z lubelskiego oddziału KRUS.

Jak się okazuje, wszystko zmieniło się pod koniec roku.

- Pod koniec roku to się zmieniło. Osoba, u której zostało potwierdzone zakażenie koronawirusem, jeśli przebywa w domu, to otrzymuje zasiłek chorobowy (zwolnienie lekarskie) w kwocie 15 zł za dzień. Inaczej sytuacja wygląda kiedy rolnik jest hospitalizowany w związku z COVID-19. Wówczas zasiłek do końca 2020 r. wynosił 1300 zł, a od tego roku w związku ze wzrostem płacy minimalnej - 1400 zł - dodał Niećko.

Jak poinformował portal, pracownik KRUS nie chce komentować przepisów, które obowiązują rolników.

- My tylko przyjmujemy i weryfikujemy składane wnioski. Zasiłek jest finansowany z budżetu państwa i wypłacany za pośrednictwem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W każdym przypadku rolnik od naszej decyzji może się odwołać - podkreślił.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Dziennik Wschodni

Następny artykuł