
Informacje dla emerytów i rencistów. Wnioski do KRUS tylko do końca roku
Jak co roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozliczać będzie podatek dochodowy za emeryta, rencistę i osobę uprawnioną do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Zgodnie z komunikatem wydanym przez KRUS, 31 grudnia bieżącego roku mija termin, w którym można złożyć wniosek o nieobliczanie podatku.
- Z dniem 31 grudnia 2020 r. upływa termin składania wniosków o nieobliczanie podatku dochodowego od wypłaconych przez KRUS emerytur i rent - przekazano na stronie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
W przypadku wszystkich osób, które nie chcą, by KRUS obliczyła podatek dochodowy od wypłaconych w 2020 r. emerytur i rent, powinny przed zakończeniem roku, złożyć wniosek o niesporządzanie rocznego obliczenia podatku dochodowego.
Składanie wniosków odbywa się w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 grudnia 2020 r.
KRUS: Kto nie będzie miał rozliczenia podatku dochodowego
- Na potwierdzenie dokonania rozliczenia Kasa wystawi i przekaże w nieprzekraczalnym terminie do dnia 1 marca 2021 r. formularz PIT-40A - Roczne obliczenie podatku przez organ rentowy. Osoba, która otrzyma ww. formularz i poza świadczeniami emerytalno-rentowymi wypłaconymi z Kasy w 2020 r. nie osiągnęła innego przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dochód z gospodarstwa rolnego nie wchodzi do tego przychodu) - nie ma obowiązku składania w urzędzie skarbowym dodatkowego zeznania podatkowego - przekazała Kasa rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Jak poinformowała KRUS, podatek dochodowy emeryta/rencisty/osoby uprawnionej do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego za 2020 r. nie zostanie rozliczony między innymi, gdy:
- w ciągu 2020 r. emeryturę lub rentę wypłacała jednostka organizacyjna KRUS, a następnie jednostka organizacyjna ZUS lub odwrotnie,
- realizowała w danym roku podatkowym ulgę podatkową udzieloną przez urząd skarbowy,
- obniżała wysokość miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy w związku ze złożonym przez emeryta lub rencistę oświadczeniem o wspólnym opodatkowaniu dochodów z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci (chyba, że takie oświadczenie emeryt/rencista wycofał w 2020 r.),
- nie pobierała zaliczek na podatek dochodowy stosownie do postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania,
- przed końcem roku podatkowego tj. do dnia 31 grudnia 2020 r. emeryt/rencista złożył wniosek o niesporządzanie rocznego obliczenia podatku,
- suma zaliczek pobranych w roku podatkowym przewyższa kwotę obliczonego podatku,
- z uwagi na wstrzymanie wypłaty emerytury/renty po zamknięciu roku podatkowego nie mogła rozliczyć niedopłaty podatku.
Co więcej, KRUS zaznaczyła, że w przypadku wystąpienia chociaż jeden z opisanych powyżej sytuacji, Kasa przekaże emerytowi/renciście/osobie uprawnionej do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego formularz PIT-11A – Informacja o dochodach uzyskanych od organu rentowego za rok podatkowy 2020.
- Osoba, która otrzyma PIT-11A powinna sama złożyć zeznanie podatkowe (formularz PIT-36 lub PIT-37) we właściwym urzędzie skarbowym (w formie papierowej lub drogą elektroniczną) w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2021 roku - można przeczytać na stronie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Ważna informacja ws. ulg podatkowych
- Ponadto Kasa informuje, że każda osoba, która chce skorzystać z ulg podatkowych bądź z rozliczenia podatku razem z małżonkiem lub dzieckiem (w przypadku osób samotnych), mimo obliczenia podatku przez Kasę – również sama składa zeznanie podatkowe (PIT-36 lub PIT-37) w ww. terminie. W zeznaniu podatkowym należy uwzględnić kwoty wykazane w PIT-11A lub PIT-40A - zaznacza KRUS.
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
- "Rolnicy. Podlasie": zapytano Onopiuków, czego życzą sobie na Święta. Wzruszająca odpowiedź Gienia
- Stracili setki tysięcy zainwestowanych pieniędzy. Rolnicy nie wykluczają pozwu zbiorowego
- Wypadek rolnika z rębakiem przy traktorze. Stracił pewną część ciała
Źródło: KRUS