KRUS - składki
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 19 Stycznia 2021

Wiadomość z KRUS ws. zasad pobierania zaliczek. Warto wiedzieć

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przekazała najnowsze informacje w sprawie zasad pobierania zaliczek na podatek dochodowy i składek na ubezpieczenie zdrowotne od świadczeń emerytalno-rentowych i rodzicielskich świadczeń uzupełniających wypłacanych w 2021 r. Jak się okazuje, zaliczki będą pobierane na takich samych zasadach, jak w zeszłym roku.

- W związku z rozpoczęciem nowego roku podatkowego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że w 2021 r. będzie pobierała zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne na takich samych zasadach jak w roku poprzednim - informuje KRUS na początku 2021 roku.

Składki i zaliczki KRUS

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina, że zaliczka na podatek dochodowy i składka na ubezpieczenie zdrowotne zostanie pobrana od wypłacanych:

  • emerytur,
  • rent,
  • rodzicielskich świadczeń uzupełniających,
  • świadczeń wyrównawczych dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych.

- Zaliczkę Kasa będzie naliczała w kwocie równej 17% świadczenia uzyskanego w danym miesiącu minus 43,76 zł (miesięczna kwota zmniejszająca podatek) - informuje KRUS.

Naprawiał auto, z dymem poszedł kombajn. Ogromne stratyNaprawiał auto, z dymem poszedł kombajn. Ogromne stratyCzytaj dalej

KRUS ustali składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9% świadczenia. W tym 7,75% będzie pokrywane z zaliczki na podatek dochodowy, a 1,25% z kwoty netto świadczenia.

Więcej informacji na ten temat ustalania wysokości składek można przeczytać >tutaj<.

Ważne informacje

- Jeżeli dochód emeryta, rencisty lub osoby uprawnionej do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (sumując świadczenia wypłacone od początku roku) przekroczy 85.528 zł, wówczas od kwoty przekroczenia Kasa rozpoczyna potrącanie zaliczki w wysokości 32% dochodu - zanzacza KRUS.

Warto pamiętać, że Kasa nie pobiera zaliczek, ani składek w przypadku niskich świadczeń.

- Od świadczeń wypłacanych w niskich kwotach tj. do 260 zł miesięcznie, Kasa nie pobiera zaliczki na podatek dochodowy ani składki na ubezpieczenie zdrowotne - informuje KRUS.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: KRUS

Następny artykuł