krus
Arkadiusz Ziolek / East News
Autor Magdalena Więckowska - 20 Października 2020

Czy twoim zdaniem składki w KRUS są za niskie? Kluczowa kwestia dla wszystkich rolników

KRUS, czyli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jest instytucją, która równolegle z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych zajmuje się pobieraniem składek od zarejestrowanych w nim osób. Te dwa systemy dzielą pracujących Polaków na dwie grupy: rolników oraz tych, którzy zajmują się działalnością pozarolniczą. Dyskusje na temat wysokości składek w KRUSie i w ZUSie nie ustają - rolnicy narzekają, że ich emerytury są niskie, natomiast osoby opłacające ZUS narzekają, że ich składki są za wysokie.

KRUS powinien zatem zmienić wysokość składek lub ich częstotliwość wzorując się na systemie z ZUS? Czy byłoby to wystarczającym działaniem gwarantującym przyznawanie wyższych emerytur rolnikom?

KRUS i ubezpieczenia

W Kasie Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych można liczyć na dwa rodzaje ubezpieczenia - jedno jest emerytalno-rentowe, a drugie - wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie. Co istotne, w przypadku ubezpieczenia emerytalno-rentowego rolnicy mogą liczyć na finansowanie z kieszeni państwa. Dotacje te uzupełniają składki opłacane przez rolników. Osoby odprowadzające składki w ZUSie często skarżą się, że płacą dużo więcej od rolników, a na dodatek - co miesiąc. W przypadku rolników jest to opłata obliczana kwartalnie.

Fakty o KRUSie

Wysokość składem w KRUSie jest publikowana na stronie internetowej instytucji raz na kwartał. W czwartym kwartale 2020 roku rolnicy mieli zapłacić 10% obowiązującej we wrześniu emerytury podstawowej. Wysokość wspomnianej emerytury to 972,40 zł, więc składka opiewa na 97,00 zł miesięcznie. Jak widać, wysokość średniej rolniczej emerytury jest bardzo niska. Jest to niewątpliwie kwestia wymagająca dalszych konsultacji społecznych i reakcji ze strony polityków. Warto dodać, że rolnicy płacą dodatkową miesięczną składkę, której wysokość zależna jest od powierzchni danego gospodarstwa. Czy zatem lepiej podnieść składki rolników, aby w przyszłości mogli otrzymywać wyższe emerytury? Pytanie jest trudne i boleśnie niejednoznaczne, ponieważ tak poważne decyzje ekonomiczne wymagają szerokiej wiedzy i wyobraźni w obrębie finansów publicznych.

Następny artykuł