krus
Arkadiusz Ziolek / East News
Autor Magdalena Więckowska - 24 Stycznia 2021

KRUS podaje zasady, na jakich będą pobierane składki i zaliczki. Ważna informacja dla rolników

KRUS aktualizuje informacje związane ze sposobem pobierania zaliczek na podatek dochodowy i składek ubezpieczeniowych w 2021 roku. Jak podaje KRUS, zasady pozostaną takie same jak w poprzednich latach.

Z racji tego, że właśnie rozpoczął się 2021 rok, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała osoby zarejestrowane o formach pozyskiwania zaliczek i składek.

KRUS i zaliczki

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pobiera zaliczki od osób fizycznych na rzecz podatku dochodowego.

Dotyczy to działań takich jak wypłata emerytur i rent, świadczeń rodzicielskich o charakterze uzupełniającym, jak i świadczeń dla działaczy opozycji antykomunistycznej i dla represjonowanych politycznie.

Warto przy tym dodać, iż zaliczka pobierana przez KRUS wynosi 17% świadczenia (lub sumy świadczeń) z danego miesiąca.

Nie dostał dofinansowania, dziś się z tego cieszy. Nie dostał dofinansowania, dziś się z tego cieszy. "Sytuacja w rolnictwie jest bardzo niepewna"Czytaj dalej

Ponadto KRUS zmniejsza miesięczny podatek o stałą kwotę w wysokości 43,76 zł.

Istnieje jednak sytuacja, w której KRUS potrąca zaliczkę w wysokości nie 17%, lecz 32%. Ma to miejsce w przypadku, gdy dochód emeryta, rencisty lub osoby otrzymującej rodzicielskie świadczenie uzupełniające przekroczy granicę 85 528 złotych w skali roku.

Od pułapu przekraczającego wspomnianą kwotę KRUS nalicza wyższą zaliczkę.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pobiera również składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jest to 9% podstawowego wymiaru składki.

Warto mieć na względzie, iż 7,75% wspomnianego podstawowego wymiaru składki Kasa uiszcza z zaliczki na podatek dochodowy. Pozostałą kwotę, czyli 1,25% pobiera z kwoty świadczenia (netto).

Istnieją jednak od tej reguły wyjątki - ma to miejsce, kiedy wypłacane świadczenia są bardzo niskie, czyli nie przekraczają 260 złotych miesięcznie. Wtedy KRUS nie pobiera zaliczek na podatek dochodowy, ani - tym samym - na ubezpieczenie zdrowotne.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: agropolska.pl

Następny artykuł