kryzys
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 28 Września 2020

Spóźniliście się? Nie szkodzi, przedłużono termin składania wniosków

Kryzys związany z epidemią koronawirusa, przerwanie łańcucha światowych dostaw żywności, problemy ze zbytem i wahania cen - są to tylko niektóre z problemów, które niczym lawina zasypały rolników na całym świecie. Przedsiębiorcy rolni w Polsce, pomimo kryzysu spowodowanego COVID-19 radzą sobie całkiem dobrze. Wskazują na to coraz wyższe roczne plony zbóż i mleka. Jednakże nie wszyscy przeszli przez te najgorsze chwile suchą stopą i to do nich kierowana jest rządowa pomoc w postaci dopłat covidowych.

Kryzys może dopiero nadejść - mówi część ekonomistów i nie wróży światowej gospodarce tłustych lat. Ekonomia jest jednak kapryśna i szereg nieprzewidzianych zdarzeń może odwrócić globalne trendy.

Kryzys koronawirusowy uderzył, ale jest pomoc

Na szczęście Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowała specjalny program pomocy dla przedsiębiorców rolnych, którzy w szczególny sposób ucierpieli wskutek globalnej pandemii koronawirusa. Sytuacja nie jest łatwa, rolnicy obawiają się o swoje jutro i - przede wszystkim - o dotychczasowe rynki zbytu, których przyszłość stanęła pod dużym znakiem zapytania ze względu na kolejne restrykcje. Nie pomogły przedsiębiorcom również inne losowe sytuacje, jak m. in. wybuch portu w Bejrucie, który sprawił, że hodowcy wołowiny stracili możliwość wysyłania produktu do jednego z głównych rynków zbytu. W kryzysowej sytuacji rolnicy mogą wnioskować o specjalną pomoc z budżetu PROW na lata 2014-2020.

Szczegóły pomocy finansowej

Okazuje się, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedłuża okres przyjmowania wniosków od przedsiębiorców rolnych. Zamiast do 6 października 2020 r., ARiMR będzie czekała na kolejne wnioski do 7 października 2020 r. włącznie. Program jest skierowany do rolników, których przedsiębiorstwa rolne w szczególny sposób ucierpiały na kryzysie spowodowanym koronawirusem. Najnowsze dane mówią, że dotychczas do biur ARiMR wpłynęło 148 tysięcy wniosków o pomoc finansową. Kto kwalifikuje się na fundusze z PROW? Będą to na pewno hodowcy bydła mięsnego, mlecznego i kombinowanego, świń, owiec, kóz, drobiu mięsnego i nieśnego, a także upraw roślin ozdobnych w ogrzewanych tunelach foliowych lub ogrzewanych szklarniach. Wsparcie będzie miało charakter zryczałtowanej jednorazowej wpłaty na konto rolnika. Jego wysokość będzie zależeć od skali strat i rodzaju aktywności rolnej. Maksymalna jednorazowa kwota dla pojedynczego gospodarstwa rolnego będzie wynosić 7 tysięcy euro. Jest zatem o co walczyć, bo każda złotówka w gospodarstwie rolnym z pewnością znajdzie swoje praktyczne zastosowanie.

Następny artykuł