Kukurydza - dane IZP
rolnikinfo.pl
Autor Aneta Wasilewska - 22 Października 2020

Taniej nie będzie, ciężka sytuacja uderzy we wszystkich. Oficjalne informacje IZP nie napawają optymizmem

Niestety, dane IZP przedstawiają przykry obraz sytuacji na rynku. Kukurydza, która już w tym momencie powinna tanieć, wciąż utrzymuje wysoką cenę. Co więcej, prognozy są nieubłagane.

Kukurydza utrzymuje się na wysokim poziome cenowym już od jakiegoś czasu. Niestety, zgodnie z przewidywaniami Izby Zbożowo-Paszowej sytuacja nie będzie się poprawiać. Mała podaż zbóż doprowadziła do utrzymania ceny kukurydzy na wysokim poziomie.

Były duże obietnice i deklaracje, zostało rozczarowanie. Nie tylko w Polsce, ale całej Europie spore problemy dosięgną rolnikówByły duże obietnice i deklaracje, zostało rozczarowanie. Nie tylko w Polsce, ale całej Europie spore problemy dosięgną rolnikówCzytaj dalej

Kukurydza po 700 złotych za tonę. Izba Zbożowa-Paszowa nie ma wątpliwości, że sytuacja szybko się nie zmieni

Pomimo tego, że przetwórcy i firmy już zaczęły planować duże zakupy kukurydzy, to cena wciąż nie spada. Zgodnie z oficjalnymi informacjami Izby Zbożowo-Paszowej, dziś trudno jest kupić kukurydzę, której cena będzie wynosić mniej niż 700 złotych za tonę.

- Wraz ze wzrostem zaawansowania zbiorów kukurydzy w kraju, więcej ofert sprzedaży tego zboża powinno wpłynąć na większe obroty ziarnem i nieco zmniejszyć obecne napięcia wywołane małą podażą zbóż. Trudno jednak liczyć na wyraźne osłabienie cen kukurydzy, gdyż na rynku trwa powszechne wyczekiwanie na tegoroczną kukurydzę - przakazała Izba Zbożowo-Paszowa w cotygodniowym newsletterze.

Co więcej, w Polsce w zależności od regionu, cena kukurydzy wynosi od 670 złotych za tonę do 760. Kukurydza, która będzie sucha, to koszt powyżej 700 złotych za tonę. Kukurydza mokra z 30% wilgotnością kosztuje dziś od 390 do 460 złotych za tonę. A jak wynika z danych resortu rolnictwa, kukurydza jeszcze w tej porze w zeszłym roku kosztowała średnio około 608 zł za tonę. Co sprawia, że ceny wciąż trzymają się na wysokim poziomie? Izba Zbożowo-Paszowa nie ma wątpliwości, że wpływa na to mała podaż tegorocznej kukurydzy.

Tylko u nas: Józef z Tylko u nas: Józef z "Rolnik szuka żony" przyłapany na kłamstwie? Dowody są oczywiste, fani nie dowierzająCzytaj dalej

Sprzedaż pszenicy za granicę. Sytuacja jest lepsza?

Obecnie jedynie ziarno pszenicy chętnie kupowane jest na eksport. Mowa o eksporcie z dostawą do portów. Niestety, zgodnie z danymi IZP, niewiele jest ofert sprzedaży pozostały zbóż. W zeszłym tygodniu ceny skupu oferowane przez krajowych przetwórców i podmioty skupowe był na poziomie:

 • za pszenicę konsumpcyjną 750-830 zł/t
 • za pszenicę paszową 730-790 zł/t
 • za żyto konsumpcyjne 520-580 zł/t
 • za żyto paszowe 500-580 zł/t
 • za jęczmień paszowy 620-680 zł/t
 • za pszenżyto 630-700 zł/t
 • za owies paszowy 500-580 zł/t.
 • za rzepak 1650-1740 zł/t.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Porażające sceny. Nagranie ze Szczeną z "Chłopaków do wzięcia" trafiło do sieci, internauci stanęli jak wryci
2. Niestety, sytuacja jest coraz gorsza. Przed nami silne wzrosty cen
3. Kolejne uderzenie w rolników. Zbiory kukurydzy zagrożone, tym razem inny winowajca niż pogoda

Zgodnie z danymi Izby, obecnie eksport drogą morską jest zdecydowanie szybszy, niż było to w tym samym okresie poprzedniego sezonu. Szacuje się, że jeszcze w październiku bieżącego roku eksport pszenicy ma przekroczyć 250 tys. ton. Mówi się, że głównie wywożone będzie pszenżyto i żyto.

- Rosnące ceny eksportowe pszenicy w krajach bałtyckich oraz krajach Basenu Morza Czarnego poprawiają konkurencyjność polskiej pszenicy na rynku światowym - zanzaczyła Izba Zbożowo-Paszowa.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Piła codziennie sok z kiszonej kapusty, już po 5 dniach zauważyła zdumiewającą różnice. Zniknęła najgorsza dolegliwość
 2. Tata bawił się z synkiem. Ich husky nie zrozumiał sytuacji i rzucił się na mężczyznę, jest nagranie
 3. Wielkie zmagania i ogromna niespodzianka. Widzowie "Rolnicy. Podlasie" nie mogli się spodziewać
 4. Kierowcy mogą mieć problemy na drogach. Wszystko zacznie się 21.10
 5. Rewolucyjna propozycja, może wpłynąć na codzienne zwyczaje Polaków. Decyzja może paść w przyszłym tygodniu
 6. Koniec z kolejkami w sklepach. Nowe rozwiązanie znacznie ułatwi zakupy podczas pandemii
 7. Nawet 2 tysiące złotych nowej emerytury. Wystarczy spełnić jeden warunek, chodzi o zwierzęta

Źródło: Forsal

Następny artykuł