
Taniej nie będzie, ciężka sytuacja uderzy we wszystkich. Oficjalne informacje IZP nie napawają optymizmem
Niestety, dane IZP przedstawiają przykry obraz sytuacji na rynku. Kukurydza, która już w tym momencie powinna tanieć, wciąż utrzymuje wysoką cenę. Co więcej, prognozy są nieubłagane.
Kukurydza utrzymuje się na wysokim poziome cenowym już od jakiegoś czasu. Niestety, zgodnie z przewidywaniami Izby Zbożowo-Paszowej sytuacja nie będzie się poprawiać. Mała podaż zbóż doprowadziła do utrzymania ceny kukurydzy na wysokim poziomie.
Kukurydza po 700 złotych za tonę. Izba Zbożowa-Paszowa nie ma wątpliwości, że sytuacja szybko się nie zmieni
Pomimo tego, że przetwórcy i firmy już zaczęły planować duże zakupy kukurydzy, to cena wciąż nie spada. Zgodnie z oficjalnymi informacjami Izby Zbożowo-Paszowej, dziś trudno jest kupić kukurydzę, której cena będzie wynosić mniej niż 700 złotych za tonę.
- Wraz ze wzrostem zaawansowania zbiorów kukurydzy w kraju, więcej ofert sprzedaży tego zboża powinno wpłynąć na większe obroty ziarnem i nieco zmniejszyć obecne napięcia wywołane małą podażą zbóż. Trudno jednak liczyć na wyraźne osłabienie cen kukurydzy, gdyż na rynku trwa powszechne wyczekiwanie na tegoroczną kukurydzę - przakazała Izba Zbożowo-Paszowa w cotygodniowym newsletterze.
Co więcej, w Polsce w zależności od regionu, cena kukurydzy wynosi od 670 złotych za tonę do 760. Kukurydza, która będzie sucha, to koszt powyżej 700 złotych za tonę. Kukurydza mokra z 30% wilgotnością kosztuje dziś od 390 do 460 złotych za tonę. A jak wynika z danych resortu rolnictwa, kukurydza jeszcze w tej porze w zeszłym roku kosztowała średnio około 608 zł za tonę. Co sprawia, że ceny wciąż trzymają się na wysokim poziomie? Izba Zbożowo-Paszowa nie ma wątpliwości, że wpływa na to mała podaż tegorocznej kukurydzy.
Sprzedaż pszenicy za granicę. Sytuacja jest lepsza?
Obecnie jedynie ziarno pszenicy chętnie kupowane jest na eksport. Mowa o eksporcie z dostawą do portów. Niestety, zgodnie z danymi IZP, niewiele jest ofert sprzedaży pozostały zbóż. W zeszłym tygodniu ceny skupu oferowane przez krajowych przetwórców i podmioty skupowe był na poziomie:
- za pszenicę konsumpcyjną 750-830 zł/t
- za pszenicę paszową 730-790 zł/t
- za żyto konsumpcyjne 520-580 zł/t
- za żyto paszowe 500-580 zł/t
- za jęczmień paszowy 620-680 zł/t
- za pszenżyto 630-700 zł/t
- za owies paszowy 500-580 zł/t.
- za rzepak 1650-1740 zł/t.
DZISIAJ GRZEJE:
1. Porażające sceny. Nagranie ze Szczeną z "Chłopaków do wzięcia" trafiło do sieci, internauci stanęli jak wryci
2. Niestety, sytuacja jest coraz gorsza. Przed nami silne wzrosty cen
3. Kolejne uderzenie w rolników. Zbiory kukurydzy zagrożone, tym razem inny winowajca niż pogoda
Zgodnie z danymi Izby, obecnie eksport drogą morską jest zdecydowanie szybszy, niż było to w tym samym okresie poprzedniego sezonu. Szacuje się, że jeszcze w październiku bieżącego roku eksport pszenicy ma przekroczyć 250 tys. ton. Mówi się, że głównie wywożone będzie pszenżyto i żyto.
- Rosnące ceny eksportowe pszenicy w krajach bałtyckich oraz krajach Basenu Morza Czarnego poprawiają konkurencyjność polskiej pszenicy na rynku światowym - zanzaczyła Izba Zbożowo-Paszowa.
ZOBACZ TAKŻE:
- Piła codziennie sok z kiszonej kapusty, już po 5 dniach zauważyła zdumiewającą różnice. Zniknęła najgorsza dolegliwość
- Tata bawił się z synkiem. Ich husky nie zrozumiał sytuacji i rzucił się na mężczyznę, jest nagranie
- Wielkie zmagania i ogromna niespodzianka. Widzowie "Rolnicy. Podlasie" nie mogli się spodziewać
- Kierowcy mogą mieć problemy na drogach. Wszystko zacznie się 21.10
- Rewolucyjna propozycja, może wpłynąć na codzienne zwyczaje Polaków. Decyzja może paść w przyszłym tygodniu
- Koniec z kolejkami w sklepach. Nowe rozwiązanie znacznie ułatwi zakupy podczas pandemii
- Nawet 2 tysiące złotych nowej emerytury. Wystarczy spełnić jeden warunek, chodzi o zwierzęta
Źródło: Forsal