Kukurydza - wiadomości
Lars Plougmann/Wikipedia/(CC BY-SA 2.0)
Autor Aneta Wasilewska - 31 Października 2020

Niestety, dziś ciężko liczyć na zysk. Opóźnienie w zbiorach, znacznie odbija się na cenach

Sytuacja związana ze zbiorami kukurydzy jest w tym roku wyjątkowo ciężka. Niestety, opóźnienie w zbiorach już daje osobie znać.

Kukurydza w tym roku nie ma za dużo szczęścia. Niestety, ze względu na suszę i temperaturę, jaka pojawiła się na wiosnę, zbiory są bardzo opóźnione. Ciężką sytuację związaną ze zbiorami kukurydzy widać nie tylko w Polsce, ale i na innych rynkach, co niestety widać po cenie, która z tygodnia na tydzień nie odpuszcza.

Pilna wiadomość ws. Pilna wiadomość ws. "piątki dla zwierząt". Nagły zwrot akcjiCzytaj dalej

Zbiory kukurydzy opóźnione

Pomimo sytuacji, jaką obserwujemy teraz, zakłada się, że globalnie w tym roku plony będą wyjątkowo wysokie. Spodziewany jest rekord także w Polsce, na razie jednak nie widać, by sytuacja miała się poprawić. Jedyną korzyścią, którą dziś można zauważyć, jest ocieplenie się klimatu, dzięki któremu kukurydza ma większe szanse w naszym klimacie. Jak zauważył prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy, Tadeusz Michalski w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes, największym problemem jest obecnie niedobór wody.

- Rok jest dosyć nietypowy, trudny, ponieważ wiosenne chłody spowodowały około dwutygodniowe opóźnienie całego rozwoju kukurydzy, w efekcie również zbiorów. Opóźnienie wynika stąd, że kukurydza nieco przedłużyła wegetację, a poza tym ziarno ma dużą wilgotność, co oznacza, że trzeba czekać na wysuszenie - zaznaczył.

A jak do tej sytuacji mają się ceny? W skupie można zauważyć znaczne wahania. Przed rozpoczęciem sezonu kukurydza z zeszłorocznych zbiorów kosztowała około 900 zł za tonę, a już po kilku tygodniach cena zeszła do 600 zł za tonę. Obecnie koszt tony wynosi od 650 do 700 w przypadku suszonego ziarna i około 450 za ziarno mokre, przy 30% wilgotności.

Głównym winowajcą susza?

- Kukurydza jest ciepłolubną rośliną pochodzącą z Meksyku, czyli ocieplenie klimatu pracuje na jej rzecz. Jednak jest jedno "ale": jeśli jest ciepło, to potrzeba dużo wody. Kukurydza jest jedną z najoszczędniejszych roślin uprawnych, ale też najbardziej wydajną z jednostki powierzchni, czyli wiadomo, że tej wody będzie potrzeba dużo. Braki wody są u nas głównym problemem agrotechnicznym i w tym roku obserwowaliśmy w wielu rejonach kraju mniejsze lub większe zagrożenia rozwoju z tytułu suszy - zaznaczył Michalski.

Warto zaznaczyć, że kukurydza jest jednak rośliną bardzo odporną, która szybko przystosowuje się do środowiska. Jak wyjaśnił prezes PZPK, obecnie satysfakcjonujący plon z hektara to około 8 ton surowego ziarna, którego cena to około 650 zł za tonę

Kukurydza w Polsce. Jest szansa na udany sezon?

Niestety, w tym roku plony w Polsce nie są tak wysokie, jak można było zakładać. Dobrą wiadomością jest to, że nadal jest ich więcej niż na przykład w Bułgarii czy w Rumunii.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Niepokojące doniesienia ws Jarusia z "Chłopaków do wzięcia". Jest naprawdę źle

2. GW: Niewiarygodne zachowanie NFZ wobec chorych na Covid-19. Fundusz popisał się niebywałą chytrością

3. Józef z “Rolnik szuka żony” wyznał sekret, który może przekreślić przyszły związek. Jego dramat podzielają miliony mężczyzn

Dobitny komentarz Manowskiej. Prowadząca Dobitny komentarz Manowskiej. Prowadząca "Rolnik szuka żony" nie pozostawiła żadnych złudzeńCzytaj dalej

- Polska jest w stanie wyeksportować około miliona ton kukurydzy, w bieżącym roku nawet 1,5 mln ton. Naszymi konkurentami są unijne kraje południowo-wschodniej Europy i Ukraina. W całym basenie Morza Czarnego panowała susza i Ukraińcy też mają pewne ubytki, więc być może presja ze strony kukurydzy ukraińskiej będzie trochę mniejsza. Nawet Stany Zjednoczone narzekają, że w tym ich słynnym pasie kukurydzianym też było nie najlepiej, ale i tak te plony są w miarę przyzwoite. Generalnie tutaj zbiór kukurydzy znowu będzie rekordowy, ale to wynika ze stałego, rokrocznego postępu - przekazał.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najpiękniejsza Polka wyjawiła nieziemski przepis na rosół. Udka kurczaka zastąpiła znacznie lepszym zamiennikiem
  2. Chcą uśpić 14-letniego lwa. Powód bardzo przykry, łzy ciekną z oczu
  3. Wściekły Pudzian w niecenzuralnych słowach o całej sytuacji. Nie do wiary, że stał się ofiarą
  4. Tylko dla osób o mocnych nerwach: skandaliczne sekrety pracy przy zbiorze truskawek w Niemczech
  5. Śmierć przyszła nagle, nic nie można było zrobić. Koszmarna wiadomość, Szczena z "Chłopaków do wzięcia" był zdruzgotany
  6. Tysiące Polaków nie zadbają w tym roku o groby bliskich. Na szczęście jest wyjście z trudnej sytuacji
  7. Halloween już jutro. Corgi dobrze wie, co robi się z dynią

Źródło: Ceny rolnicze

Następny artykuł