kura
unsplash.com / Pauline Loroy
Autor Magdalena Więckowska - 10 Listopada 2020

Kura zniosła jajo o przedziwnym kształcie? Powód jest poważny, trzeba działać szybko

Kury na wsi ma wiele osób i wydawałoby się, że są to ptaki wytrzymałe, niezbyt chorowite i tanie w utrzymaniu. Teoretycznie tak, ale zawsze może zdarzyć się sytuacja, w której takie przekonanie ulegnie diametralnej zmianie. Kury są ptakami, które hodowane są przez człowieka przez wiele lat, głównie dla pożywnych jaj, a także mięsa. Okazuje się jednak, że w przypadku nieśności kur może dochodzić do pewnych nieprawidłowości, na które każdy hodowca powinien zwracać uwagę i natychmiastowo reagować.

Kury, tak samo jak inne zwierzęta, mogą mieć problem z rozrodczością - na przykład z prawidłową owulacją czy pracą jajowodów. Warto, by każdy właściciel kur miał choć podstawową wiedzę na temat tego, czego oznaką są jaja o dziwnych kształtach składane przez kury.

Kury i dziwne sytuacje

Jajko kurze powinno mieć owalny kształt, zazwyczaj beżowy lub biały, niekiedy nakrapiany. Kolor skorupki nie jest efektem działania żadnych składników odżywczych pochodzących z pożywienia, lecz jest efektem predyspozycji genetycznych danej nioski.

Jeśli u danej kury intensywność zabarwienia skorupy zmniejsza się, może to oznaczać, że niesie ona jaja bardzo często lub że już się zestarzała. Niektóre z nich są nieco większe, niektóre mniejsze, lecz nie różnią się zbytnio między sobą wyglądem.

Istnieje jednak wiele anomalii związanych ze składanymi przez kury jajkami. Czasami zdarza się, że przy rozbijaniu jajka okazuje się, że ma ono dwa (czasem nawet trzy!) żółtka. Trzeba być w takiej sytuacji ostrożnym, ponieważ takie jaja są zazwyczaj większe od innych i kura może mieć problem z jego złożeniem.

Inne kury składają czasem jaja bez skorupy - w praktyce są to jaja w elastycznych błonach. Jest to oznaką złego uwapnienia organizmu ptaka, niedoborze witaminy D3, a nawet zaburzeniach metabolizmu.

Jaja o dziwnych kształtach

Jedną z anomalii, które przyciągają najwięcej ciekawskich spojrzeń jest bez wątpienia sytuacja, w której kura znosi jajko, które w kształcie… nie ma kształtu jaja. Mogą być one wydłużone, mieć “fantazyjne” kształty i przypominać nieregularną bryłę ziemniaka.

I tak jak zjawisko to wygląda ciekawie i niecodziennie, może być prawdziwym zagrożeniem dla zdrowia i życia kury. Ważne, aby w przypadku wychwycenia podobnego problemu nie zwlekać, lecz działać w miarę szybko. Jajo o nieregularnym kształcie może utknąć w jajowodzie kury i nawet doprowadzić do jej śmierci.

Należy przede wszystkim przeanalizować, czy dotychczasowe żywienie kury dostarczało jej odpowiednich składników odżywczych. Innym czynnikiem, który może mieć wpływ na nośność kur jest niewłaściwy program świetlny.

Trzeba też przyjrzeć się odpowiedniej dla tych ptaków profilaktyce zdrowotnej i w razie wątpliwości skontaktować się z lekarzem weterynarii, gdyby dana kura regularnie składała nietypowe jaja.

Nie należy jednak przejmować się, jeśli nasza kura jest już starsza i składa jaja nieco wydłużone w kształcie - jest to naturalny bieg rzeczy i taka sytuacja nie zagraża naszemu ptakowi.

Następny artykuł