kura
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 13 Listopada 2020

Kto zna rasę kury ze zdjęcia? Ma niesamowitą supermoc

Kura, która nie ma ogona, ale ma za to baczki z piór. Kolor jej upierzenia jest dość standardowy, ale za to ma jedną, niesamowitą supermoc, niespotykaną wśród innych gatunków drobiu domowego. Kura araukana, bo o niej mowa, znosi turkusowe jaja.

Kura araukana ma egzotyczne pochodzenie, nic zatem dziwnego, że odznacza się tak pięknym i niecodziennym wyglądem. Jest jedną z najciekawszych ras wśród drobiu ozdobnego.

Kura bez ogona, ale z baczkami z piór

Araukana nie posiada ogona, ma za to baczki lub - jak kto woli - bokobrody. Odznacza się niezwykle łagodnym i przyjaznym usposobieniem. Na tym jednak nie koniec, bo kura ta ma prawdziwą supermoc - znosi turkusowe jajka. Jej wydajność jest naprawdę wysoka - kura tej rasy może znieść rocznie nawet 180 jaj, które mają masę od 30-50 gram. Zazwyczaj skorupka jest turkusowa, lecz jej odcień może być także bardziej zielonkawy. Czasami zdarzają się również jaja… różowe. Kto nie chciałby mieć tak niesamowitej kury w obejściu?

Araukana i jej świat

Jaja araukany słyną z tego, że są wyjątkowo smaczne i mają małą zawartość cholesterolu. Sam ptak wywodzi się z Chile i był dawniej hodowany przez Indian z plemienia Mapuczów. W Europie spotykana jest od około pięciuset lat, odkąd kolonizatorzy sprowadzili pierwsze tego typu kury na Stary Kontynent. W całej Europie araukany są najbardziej popularne w Niemczech. W Ameryce Północnej określane są - ze względu na radosne kolory jajek - mianem kury wielkanocnej.

Następny artykuł